Τον πρώτο λόγο για πρόκριση απέκτησε η Καλλιθέα έναντι του Άρη

Σημαντικό προβάδισμα πρόκρισης στην επόμενη φάση του Κυπέλλου Ελλάδας έχει από σήμερα η Καλλιθέα, η οποία επικράτησε με σκορ 3-1 του Άρη, στο «Ελ Πάσο», στο πρώτο παιχνίδι των δύο ομάδων.

Η Καλλιθέα εκμεταλλεύτηκε το γεγονός πως ο Άρης αγωνίστηκε με πολλούς «αναπληρωματικούς» (ο Αλκάραθ ξεκούρασε αρκετούς παίκτες από τους λεγόμενους «βασικούς», ενόψει των σημαντικών υποχρεώσεων της ομάδας) και έφτασε σχετικά

εύκολα στη νίκη, με πρωταγωνιστή και σκόρερ τον Άλεξ Ντακόλ.

Το σκορ άνοιξε ο Ντακόλ στο 19ο λεπτό με σουτ, για να διπλασιάσει ο ίδιος τα τέρματα της ομάδας του στο 58ο λεπτό, με κεφαλιά. Το 3-0 πέτυχε ο Φίλιπ Ροδρίγκες στο 77ο λεπτό, για να μειώσει ο Άρης στο τέλος με τον Γιαννιώτα.

Ο αγώνας ρεβάνς θα γίνει στο «Κλεάνθης Βικελίδης», στις 23 Δεκεμβρίου.

Οι συνθέσεις:

Καλλιθέα: Μιχελής (71' Κατσούλης), Ατματζίδης, Σταύρου, Φραγκής, Φαρινόλα, Ντα Σίλβα, Αρβανίτης, Χριστοφιλέας, Καλτσάς, Μουσταφίδης, Ντακόλ (83' Μαρουκάκης)

Άρης: Διούδης, Τσουκάνης, Παπαζαχαρίας, Κοτσώνης, Ψυχογιός (60' Καζναφέρης), Κοέλιο, Οικονομόπουλος, Σουνάς (69' Γιαννιώτας), Καραγιάννης, Αγγελούδης, Κανούλας (60' Τριανταφυλλάκος)