Στη Κρήτη θα παιχθεί η πρόκριση για τον ΠΑΟ

«Ανοιχτό» παραμένει το εισιτήριο για τη φάση των «16» του Κυπέλλου Ελλάδας καθώς ο Παναθηναϊκός, επικράτησε δύσκολα του Εργοτέλη με 2-1 στο «Απόστολος Νικολαΐδης».

Η ρεβάνς θα γίνει στη Κρήτη στις 30 Οκτωβρίου.

Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν με γκολ του Κλωναρίδη στο 41΄, αλλά η ομάδα του Ηρακλείου ισοφάρισε στο 59΄ με τον Διαμαντάκο. Το «τριφύλλι» πήρε τη νίκη στο τελευταίο λεπτό του αγώνα όταν ο Σίλντεφελντ, με κεφαλιά έγραψε το τελικό 2-1.

Στη Νέα Σμύρνη, ο Πανιώνιος επικράτησε με 3-1 του Απόλλωνα Καλαμαριάς και φαντάζει ως φαβορί για την πρόκριση, εν όψει της ρεβάνς στη Θεσσαλονίκη, στις 30 Οκτωβρίου. Ο Καμπάνταης σκόραρε δύο φορές για τους «κυανέρυθρους» (31΄, 37΄) ενώ το τρίτο γκολ σημείωσε ο Μενδρινός στο 84΄, ενώ για τους φιλοξενούμενους είχε μειώσει ο Βέντζιος στο 35ο λεπτό.