Στα ημιτελικά χωρίς νίκη η Πορτογαλία

Attikipress.gr |Ηλεκτρονική ενημέρωση.

Του Σωτήρη Τριανταφύλλου

Για πέμπτο παιχνίδι σε αυτό το ευρωπαϊκό πρωτάθλημα η Πορτογαλία δεν κατάφερε να νικήσει.

Την Τετάρτη το βράδυ, όμως, θα είναι η μία από τις δύο ομάδες του ημιτελικού που θα διεξαχθεί στη Λυών και περιμένει τον αντίπαλό της που θα προκύψει από το νικητή του σημερινού ζευγαριού Ουαλία-Βέλγιο (10 μ.μ.).

Η ομάδα του Φερνάντο Σάντος απέκλεισε στα προημιτελικά 5-3 στα πέναλτι (1-1 ο κανονικός αγώνας και η παράταση) την Πολωνία.

Από τον όμιλο προκρίθηκε με τρεις ισοπαλίες, στη φάση

των «16» κέρδισε την Κροατία 1-0 στην παράταση (0-0 ο κανονικός αγώνας) και στα προημιτελικά προκρίθηκε στα πέναλτι επί της Πολωνίας, από την οποία ήταν, βέβαια, συνολικά καλύτερη, αλλά είχε σε κακή ημέρα τον Ρονάλντο που έχασε σωρεία ευκαιριών.

Οι Πολωνοί προηγήθηκαν μόλις στο 2’ με τον Λεβαντόφσκι και η Πορτογαλία ισοφάρισε στο 33΄ με τον 18χρονο Ρενάτο Σάντσες.

Δείτε τα βίντεο

Το άρθρο Στα ημιτελικά χωρίς νίκη η Πορτογαλία εμφανίστηκε πρώτα στο Alphafreepress.gr.