Πρέμιερ Λιγκ – αγωνιστικό: Αδιάφορη, ε;

Πρέμιερ Λιγκ – αγωνιστικό: Διέλυσε την Τσέλσι η Λίβερπουλ. Η ομάδα του Λιμανιού επικράτησε με 5-3 της Τσέλσι. Προσφέροντας χαρά στους οπαδούς της, που βρίσκονταν έξω από το Άνφιλντ για την απονομή του τροπαίου. Από την άλλη, οι «μπλε» βρέθηκαν ένα βαθμό πίσω από την Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ και η έξοδος στο Τσάμπιονς Λιγκ θα κριθεί την τελευταία αγωνιστική. Το παιχνίδι ξεκίνησε με τους καλύτερους οιωνούς.  Η Λίβερπουλ μπήκε με το πόδι πατημένο στο γκάζι και άνοιξε το σκορ στο  23’, με τον Κεϊτά. Ενώ, ο Αλεξάντερ-Άρνολντ στο 38’ διπλασίασε τα τέρματα της ομάδας του και πέντε λεπτά αργότερα ο Βαϊνάλντουμ

έκανε το 3-0. Η Τσέλσι κατάφερε να μειώσει στο 45+3’  με τον Ζιρού.

Στο β μέρος, οι γηπεδούχοι συνέχισαν στον ίδιο ρυθμό. Στο 55’  ο Φιρμίνο έκανε το 4-1. Οι φιλοξενούμενοι μείωσαν εκ νέου με τον Άμπραχαμ στο 61’ και ο Πούλισιτς στο 73’ έκανε το 4-3. Οι «κόκκινοι» δεν είχαν πει την τελευταία τους λέξη, αφού ο Τσάμπερλεϊν έκανε το τελικό 5-3 στο 84ο λεπτό.

Πρέμιερ Λιγκ – αγωνιστικό: Βολική ισοπαλία

Ευχαριστημένες έμειναν Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ και Γουέστ Χαμ. Οι δύο ομάδες έμειναν ισόπαλες με 1-1 στο παιχνίδι, του Όλντ Τράφορντ. Με το αποτέλεσμα αυτό, οι γηπεδούχοι ανέβηκαν στην 3η θέση σε ισοβαθμία με την Τσέλσι, ωστόσο, υπερτερούν στην διαφορά των γκολ. Έτσι, η έξοδος του Τσάμπιονς Λιγκ θα κριθεί την τελευταία αγωνιστική, που η Γιουνάιτεντ αντιμετωπίζει την Λέστερ. Από την άλλη, τα «σφυριά» εξασφάλισαν την παραμονή τους και έτσι η Μπόρνμουθ θα ακολουθήσει τη Νόριτς στην Τσάμπιονσιπ. Το ματς ξεκίνησε δυνατά και οι φιλοξενούμενοι άνοιξαν το σκορ στο 45+2’, με τον συνήθη ύποπτο στα τελευταία παιχνίδια, Αντόνιο, να εκτελεί εύστοχα πέναλτι. Στο β μέρος, οι «κόκκινοι διάβολοι» απάντησαν άμεσα με τον Γκρίνγουντ να ισοφαρίζει στο 51’. Οι δύο ομάδες κυνήγησαν το τελικό αποτέλεσμα μέχρι το τέλος, ωστόσο, παρέμεινε το 1-1 ως το τέλος.

Δείτε ακόμη: Ανακοίνωση-επιστολή ΚΑΙ η Περιφέρεια για τον τελικό-ανέκδοτοΚαυστική απάντηση της ΑΕΚ με επιστολή στην επιστολή του ΟλυμπιακούΤρελαίνει κόσμο ο Ολυμπιακός, κάλεσε την ΑΕΚ να παίξουν Κυριακή στο ΟΑΚΑ