Πόντος «χρυσάφι» στο «Ντα Λουζ» για τον Ολυμπιακό

Μια ανάσα από το «τρίποντο» που θα του έδινε προβάδισμα για την πρόκριση στους «16» του Champions League έφτασε ο Ολυμπιακός που ήρθε ισόπαλος με την Μπενφίκα με 1-1 στο «Ντα Λουζ». Οι «ερυθρόλευκοι» και πάλι κρατούν την τύχη στα χέρια τους, αφού την επόμενη αγωνιστική υποδέχονται τους Πορτογάλους στο «Γ. Καραϊσκάκης».

Ο Ολυμπιακός

ήταν καλύτερος στο πρώτο ημίχρονο και δίκαια προηγήθηκε με 1-0. Το γκολ των Πειραιωτών πέτυχε ο «Τσόρι» Ντομίνγκες στο 29’ λεπτό με ωραίο πλασέ. Η Μπενφίκα πίεσε στο δεύτερο ημίχρονο και κατάφερε να ισοφαρίσει εφτά λεπτά πριν τη λήξη του αγώνα (83’) με γκολ του Καρντόσο.

Το δεύτερο ημίχρονο διεξήχθη για αρκετά λεπτά κάτω από καταρρακτώδη βροχή. Το γήπεδο σε πολλά σημεία μάζευε νερό με αποτέλεσμα να κολλάει η μπάλα.