Πλησιάζει στον τίτλο

Ο Ολυμπιακός έκανε… πράγματα και θαύματα στο ΣΕΦ, στον τρίτο τελικό της σειράς της Α1 μπάσκετ, επικρατώντας εύκολα του Παναθηναϊκού με σκορ 84-72, κάνοντας έτσι το 2-1 στην σειρά και έδειξε πως είναι πιο κοντά στην κατάκτηση του τίτλου.

Η ομάδα του Ντούσαν Ίβκοβιτς έδειξε από νωρίς τις άγριες διαθέσεις της και την αποφασιστικότητα για την νίκη, με τον

Κέσελ να κάνει φοβερό ξεκίνημα και να σκοράρει «κατά ρυπάς» (12-3 στο πρώτο τρίλεπτο), ενώ η διαφορά έφθασε και στο +13 (24-11).

Οι «ερυθρόλευκοι» συνέχισαν να διευρύνουν τη διαφορά στο σκορ (34-20), ενώ το ημίχρονο βρήκε τους γηπεδούχους να κάνουν… πάρτι στο παρκέ, και τους «πράσινους» να έχουν παραδοθεί στα λάθη τους (53-35).

Ο Παναθηναϊκός… ξύπνησε στο δεύτερο ημίχρονο και με τους Διαμαντίδη και Γιασικεβίτσιους έτρεξε ένα σερί 12-2, μείωσε στο -8 (55-47), μπαίνοντας για τα καλά στο παιχνίδι. Τρία όμως συνεχόμενα τρίποντα του Ολυμπιακού από Πρίντεζη, Λο και Παπανικολάου, εκτόξευσαν στο τέλος της τρίτης περιόδου την διαφορά στο +18 (69-51) για τους Πειραιώτες, δίνοντας στους γηπεδούχους το προβάδισμα για την κατάκτηση του ροζ φύλλου αγώνα.

Στην τελευταία περίοδο το «τριφύλλι» μείωσε στο σκορ κάτω από τους 18 πόντους, με το τελικό 84-72 να κρίνεται δίκαιο βάσει εικόνας των δύο ομάδων.

Σπανούλης (15 π), Πρίντεζης (16π), Κέσελ (10π) και Ντόρσεϊ έκαναν εξαιρετική δουλειά για τους νικητές, ενώ Διαμαντίδης (12π) και Μπατίστ (12π) προσπαθούσαν μόνοι τους, από την πλευρά των φιλοξενούμενων.

Την Τετάρτη θα διεξαχθεί ο τέταρτος τελικός, αυτήν τη φορά στο ΟΑΚΑ, με τον Ολυμπιακό πλέον να απέχει μία νίκη από την κατάκτηση του τίτλου.

Τα δεκάλεπτα: 29-18, 53-35, 69-51, 84-72

Ολυμπιακός (Ίβκοβιτς): Χάινς 6, Λο 9, Άντιτς 7, Σπανούλης 15, Ντόρσεϊ 2, Κέσελ 10, Γκετσεβίτσιους 6, Πρίντεζης 16, Παπανικολάου 6, Μάντζαρης 5, Σλούκας 2

Παναθηναϊκός (Ομπράντοβιτς): Μάριτς 3, Περπέρογλου 9, Μπατίστ 12, Λόγκαν 9, Σάτο, Τσαρτσαρής 7, Διαμαντίδης 12, Βουγιούκας 3, Καλάθης 2, Σμιθ, Καϊμακόγλου 9, Γιασικεβίτσιους 6