Ο «Βασιλιάς» Ντουράντ!

Οι Θάντερ έκαναν το 1-0 στους τελικούς του NBA, επικρατώντας των Μαϊάμι Χιτ με 105-94, με οδηγό για ακόμη μία φορά τον εκπληκτικό Κέβιν Ντουράντ που έστειλε στο… καναβάτσο την ομάδα του ΛεΜπρόν Τζέιμς.

Στο πρώτο ημίχρονο οι Χιτ είχαν το πάνω χέρι έχοντας διαφορά της τάξης των 7 πόντων (22-29, 47-54), με τους γηπεδούχους να κάνουν το «come back» και να κλειδώνουν την νίκη στα τελευταία λεπτά του αγώνα.

Ο Ντουράντ ντύθηκε βασιλιάς και με 36 πόντους (πέτυχε τους 23 πόντους στο δεύτερο ημίχρονο με 12/20), 8 ριμπάουντ και 4 ασίστ οδήγησε

εκ τους ασφαλούς την ομάδα του. Μεγάλο ματς και από τον Γουέστμπρουκ με 27 πόντους, 11 ασίστ και 8 ριμπάουντ, ο οποίος βοήθησε τα μέγιστα για την πρώτη νίκη της ομάδας του στα play offs στο NBA.

Από την άλλη, ο ΛεΜπρον Τζέιμς αν και πέτυχε 30 πόντους, μάζεψε 9 ριμπάουντ και μοίρασε 4 ασίστ, δεν κατάφερε τελικά να χαρίσει την νίκη στο Μαϊάμι.

Το δεύτερο παιχνίδι της σειράς θα γίνει ξανά στην Οκλαχόμα τα ξημερώματα της Παρασκευής, ενώ στη συνέχεια η σειρά θα μεταφερθεί στο Μαϊάμι για επόμενα τρία ματς.

Τα δωδεκάλεπτα του αγώνα: 22-29, 47-54, 74-73, 105-94

Οκλαχόμα Θάντερ (Μπρουκς): Ντουράντ 36 (8/9 βολές, 8/12 δίποντα, 4/8 τρίποντα, 8 ριμπ. 4 ασίστ), Γουέστμπρουκ 27 (7/9 βολές, 10/20 δίποντα, 0/4 τρίποντα, 11 ασίστ, 8 ριμπ.), Ιμπάκα 10 (6 ριμπ.), Σεφολόσα 9, Κόλισον 8 (10 ριμπ.), Φίσερ 6, Χάρντεν 5, Πέρκινς 4 (7 ριμπ.), Κουκ

Μαϊάμι Χιτ (Σπόελστρα): Τζέιμς 30 (7/9 βολές, 10/21 δίποντα, 1/3 τρίποντα, 9 ριμπ., 4 ασίστ, 4 κλεψ.), Ουέιντ 19 (5/5 βολές, 7/17 δίποντα, 0/2 τρίποντα, 8 ασίστ, 4 ριμπ.), Μπατιέ 17, Μπος 10 (5 ριμπ.), Τσάλμερς 12 (6 ασίστ), Χάσλεμ 4 (11 ριμπ.), Μίλερ 2, Άντονι