Ο σοβαρός Ολυμπιακός περνάει στο «Γ. Καραϊσκάκης»

Του Αλέξανδρου Ελευθεριάδη

Την ήττα με 1-0 γνώρισε ο Ολυμπιακός από την Άντερλεχτ στο «Κονστάντ Βάντεν Στοκ» των Βρυξελλών, στο πρώτο μεταξύ τους παιχνίδι για την φάση των «32» του Europa League. Οι «ερυθρόλευκοι» προδόθηκαν από ένα λάθος του Ρομπέρτο στο 67ο λεπτό. Ο Μπούτνερ εκτέλεσε κόρνερ, ο Ισπανός τερματοφύλακας -ο οποίος μέχρι εκείνη τη στιγμή είχε σώσει σε τρεις περιπτώσεις την ομάδα

του- έβαλε λάθος τις γροθιές του στην μπάλα, με την τελευταία να καταλήγει στον Εμποτζί που με προβολή την έστειλε στα δίχτυα. Το παιχνίδι είχε καταιγιστικό ρυθμό κατά διαστήματα, με τις δύο ομάδες να χάνουν αρκετές ευκαιρίες για να πετύχουν κάποιο τέρμα. Το τελικό 1-0 αφήνει «ανοιχτούς λογαριασμούς» για την ρεβάνς την επόμενης Πέμπτης, με τους νταμπλούχους Ελλάδας να δείχνουν ότι μπορούν να ανατρέψουν την εις βάρος τους κατάσταση, σε περίπτωση που δείξουν το καλό τους αγωνιστικό πρόσωπο. Αξίζει να σημειωθεί ότι ο Ολυμπιακός ζητά πέναλτι στη φάση του 33ου λεπτού, όταν μετά από εκτέλεση κόρνερ του Ντουρμάζ, ο Οκάκα βρήκε την μπάλα με το χέρι.