Ντέρμπι «αιωνίων»: Η 21η Νοεμβρίου δείχνει… νίκη Παναθηναϊκού! (VIDS)

Το ντέρμπι των «αιωνίων», Παναθηναϊκού και Ολυμπιακού πλησιάζει το ερχόμενο Σάββατο 21 Νοεμβρίου! Για ορισμένους η παράδοση και η τύχη παίζει πολύ σημαντικό ρόλο και για άλλους απολύτως τίποτα, ωστόσο την 21η Νοέμβρη του 1999 ο Παναθηναϊκός είχε κερδίσει το παιχνίδι απέναντι στον Ολυμπιακό

με 2-0.

Την σεζόν 1999-2000, το «τριφύλλι» φιλοξενεί για την 8η αγωνιστική στο Ολυμπιακό Στάδιο τον αιώνιο αντίπαλό του, με τους «πράσινους» να είναι καλύτεροι σε όλο το παιχνίδι, όμως να μην μπορούν να εκμεταλλευτούν την κατοχή της μπάλας, καθώς στο πρώτο ημίχρονο οι προσπάθειες του Σιμπινιέφσκι, του Βαζέχα και του Κόλα δεν είχε το επιθυμητό αποτέλεσμα.

Στην επανάληψη όμως, με μεγάλο πρωταγωνιστή τον Πέρσι Ολιβάρες τα δεδομένα άλλαξαν… Ο Περουβιανός αμυντικός στο 54΄άνοιξε το σκορ με καρφωτή κεφαλιά, ενώ 6 λεπτά αργότερα έβγαλε την ασίστ για τον Κριστόφ Βαζέχα, ο οποίος διαμόρφωσε το τελικό 2-0, δίνοντας τη νίκη στην ομάδα του Γιάννη Κυράστα.

Πηγή: gazzetta.gr