Νίκησε την Τσεχία και κατέλαβε την 11η θέση η Εθνική Ελλάδας

Με νίκη ολοκλήρωσε την παρουσία της στο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα Εφήβων, που έλαβε χώρα στη Ρίγα της Λετονίας, το αντιπροσωπευτικό συγκρότημα, καθώς στον τελευταίο αγώνα του για τις θέσεις κατάταξης 11-12 επικράτησε με 85-65 της Τσεχίας καταλαμβάνοντας έτσι την 11η θέση.

Η ομάδα του Ηλία Παπαθεοδώρου, που αγωνίστηκε και πάλι χωρίς το Γιώργο Διαμαντάκο λόγω διαστρέμματος αυτή τη φορά, δεν έχασε στιγμή το προβάδισμα στο σκορ. Πέτυχε τους πρώτους δέκα πόντους του αγώνα (10-0) και παρότι οι αντίπαλοι μείωσαν στο καλάθι (17-15) αυτό αποδείχθηκε παροδικό. Γρήγορα η διαφορά αποκαταστάθηκε

και με επιμέρους σκορ 24-12 στο τρίτο δεκάλεπτο έφθασε στο +21 (65-44) και στη μέγιστη τιμή της, 78-54, στην τελευταία περίοδο.

Δεκάλεπτα: 17-15, 41-32, 65-44, 85-65.

Ελλάδα (Παπαθεοδώρου): Τολιόπουλος 12 (2), Παπαδιονυσίου 8 (2), Κεφάλας 3 (1), Σπυριδωνίδης 6 (1), Μήτογλου (15), Χατζηνικόλας 7 (1), Λιάπης 10 (2), Κουζέλογλου 4, Σταμάτης 10 (1), Κώττας 10, Σπυρόπουλος.

Τσεχία (Ούλριχ): Χάιντσλ 2, Σούλα 13 (1), Σλάνινα 12, Πέχατσεκ 4, Κόζινα 4, Σλέχτα 5, Σβόμποντα 8 (2), Μάρες 8, Στέγκμπαουερ 4, Πέτερκα 5.