Νίκη του ΠΑΟΚ στο ντέρμπι της Θεσσαλονίκης

Φαβορί για την πρόκριση στην επόμενη φάση του Κυπέλλου είναι ο ΠΑΟΚ, ο οποίος νίκησε με 1-0 στο Καυτανζόγλειο τον Ηρακλή, στην πρώτη αναμέτρηση των δύο ομάδων της Θεσσαλονίκης στην φάση των «16» της διοργάνωσης.

Το παιχνίδι, που ξεκίνησε με ολιγόλεπτη καθυστέρηση λόγω της εισόδου οπαδών του Ηρακλή στον αγωνιστικό χώρο, ήταν αρκετά καλό σε όλη τη διάρκεια του. Ο «Γηραιός» ήταν καλύτερος στα πρώτα 45 λεπτά, διάστημα στο οποίο έχασε δύο μεγάλες ευκαιρίες για να προηγηθεί, ενώ και ο ΠΑΟΚ είχε δοκάρι σε σουτ του Γεωργιάδη στο 23΄.

Από τη στιγμή που δεν έγινε αυτό, οι παίκτες του «δικεφάλου» του Βορρά ανέβασαν την απόδοσή τους στο δεύτερο ημίχρονο και στο 58΄ ο Αθανασιάδης έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα για να δώσει το προβάδισμα στην ομάδα του Χούουμπ Στέφενς, σκορ που έμεινε μέχρι το τέλος.