Με σφραγίδα Τζόουνς στην παράταση ο ΚΑΟΔ!

Ο Λάζερικ Τζόουνς, πήρε από το χέρι τον ΚΑΟΔ στο έξτρα πεντάλεπτο, και οδήγησε τους Δραμινούς σε μία σπουδαία νίκη απέναντι στον ΠΑΟΚ με 90-85, σε μία αναμέτρηση που ήταν πραγματικά διαφήμιση του ελληνικού μπάσκετ!

ΚΑΟΔ και ΠΑΟΚ αναμέτρησαν τις δυνάμεις τους, στο πιθανότατα πιο ενδιαφέρον ματς της 21ης αγωνιστικής. Οι Δραμινοί έκαναν πολύ καλύτερη εκκίνηση στην αναμέτρηση

και με δύο τρίποντα του Εντίν Μπαβτσιτς προηγήθηκαν με 10-4 στο τέταρτο λεπτό, για να ακολουθήσει το κάρφωμα του Διαμαντή Σλαφτσάκη για το 12-4! Η διαφορά ανέβηκε και στους εννέα (15-6), με τον ΠΑΟΚ να μην μπορεί να βρει ρυθμό ούτε σε άμυνα, αλλά ούτε και σε επίθεση. Ενα λεπτό πριν από το τέλος του πρώτου δεκαλέπτου, ο ΚΑΟΔ πήρε "αέρα" δέκα πόντων για το 22-12, αλλά κάπου εκεί οι παίκτες του Σούλη Μαρκόπουλου ξύπνησαν και με ένα γρήγορο σερί 6-0, μάζεψαν την διαφορά στους τέσσερις πόντους και το 22-18.

Ο ΠΑΟΚ συνέχισε με φόρα στην δεύτερη περίοδο και ανέβασε το σερί του στο 10-0, με αποτέλεσμα η ομάδα του Σούλη Μαρκόπουλου να ισοφαρίσει σε 22-22 και στην συνέχεια ο Στίγκερς να δώσει προβάδισμα στον ΚΑΟΔ (24-22) και να απαντήσει ο Δέδας για το 24-24 στο 12ο λεπτό. Οι Δραμινοί έτρεξαν ένα μικρό σερί 4-0 και πήραν "ανάσα" τεσσάρων πόντων για το 28-24 στα μισά περίπου της περιόδου. Ο ΠΑΟΚ συνέχισε να βρίσκεται κοντά στο σκορ μέχρι το 19ο λεπτό, όποτε και το ταμπλό έδειχνε 36-34, αλλά ο ΚΑΟΔ με ένα επιθετικό ξέσπασμα κατάφερε να πάει στα αποδυτήρια για την ανάπαυλα με το +7 και το ταμπλό να δείχνει 42-35!

Ο Πέιν στο ξεκίνημα της τρίτης περιόδου έριξε την διαφορά στους 6 πόντους και το 43-37, αλλά ένα γρήγορο 5-0 των γηπεδούχων τους έφερε και πάλι να έχουν διαφορά πάνω από τους δέκα πόντους και συγκεκριμένα ήταν μπροστά με 48-37 στο 22ο λεπτό. Μέχρι τα μισά του δεκαλέπτου η διαφορά κυμαινόνταν σε διψήφιο αριθμό, αλλά ο ΠΑΟΚ με ένα σερί 4-0 μείωσε σε 53-47. Στο 26ο λεπτό ο ΚΑΟΔ ήταν μπροστά με 54-47, με τον Βαγγέλη Μαργατρίτη να δίνει πολύτιμους πόντους στον ΠΑΟΚ, και έτσι ο "δικέφαλος" μείωσε σε 58-53. Ο Μπράουν με τρίποντο ανέβασε την διαφορά στους οκτώ πόντους και το 61-53, αλλά η άμυνα του ΚΑΟΔ είχε αποσυντονιστεί, με αποτέλεσμα οι φιλοξενούμενοι να τρέξουν και άλλο σερί και να μειώσουν σε 61-58 στο τέλος του τρίτου δεκαλέπτου.

Το ντέρμπι συνεχίστηκε και στην τελευταία περίοδο, με τον ΚΑΟΔ να διατηρεί πάντα το προβάδισμά του και τον ΠΑΟΚ, που είχε επιλέξει να αγωνίζεται με άμυνα ζώνης, να βρίσκεται κοντά στο σκορ και έτσι στο 35ο λεπτό οι γηπεδούχοι ήταν μπροστά με 66-62. Ο Στίγκερς πυροβόλησε από τα 6,75μ. και έτσι έδωσε "αέρα" επτά πόντων στους Δραμινούς και το 69-62. Ο Ζάρας ανέβασε την διαφορά στους εννέα (71-62) και πλέον ο ΚΑΟΔ είχε βάλει τις βάσεις για τη νίκη του, ενώ ο ΠΑΟΚ είχε να αντιμετωπίσει και το γεγονός ότι έπαιζε δίχως τον Μιχάλη Τσαϊρέλη που είχε αποβληθεί με πέμπτο φάουλ. Ο "δικέφαλος" επέστρεψε στο ματς και με τους Δέδα και Χαραλαμπίδη μείωσε σε 71-67 στο 37ο λεπτό. O Tσόχλας με δίποντο και ο Μαργαρίτης με δύο εύστοχες βολές έβαλαν μπροστά για πρώτη φορά στο ματς τον ΠΑΟΚ με 71-72 στο 38ο λεπτό! Λίγο πριν το φινάλε και ο Μαργαρίτης αποβλήθηκε με πέμπτο φάουλ και ο Μπάβτσιτς από την γραμμή των βολών έγραψε το 74-74, 17 δευτερόλεπτα πριν από το φινάλε! Ο Χαραλαμπίδης πήρε την τελευταία επίθεση του ΠΑΟΚ, αλλά το σουτ του δεν βρήκε στόχο και έτσι το ματς οδηγήθηκε στην παράταση!

Στο έξτρα πεντάλεπτο το ματς πήρε φωτιά... Ο Λάζερικ Τζόουνς ήταν μια ομάδα μόνος του, και με εκείνον για αιχμή του δόρατος, ο ΚΑΟΔ στο έξτρα πεντάλεπτο είχε το πάνω χέρι με 88-83 στο 44ο λεπτό. Ο ΠΑΟΚ με σουτ του Κασελάκη έμεινε ζωντανός και μείωσε σε 88-85. Οι Δραμινοί με τον Λάζερικ Τζόουνς να βάζει οκτώ πόντους στο έξτρα πεντάλεπτο κατάφεραν να πανηγυρίσουν μια σπουδαία νίκη με 90-85 και να μπουν με φόρα στην διεκδίκηση μιας θέσης στην πρώτη τετράδα του πρωταθλήματος.

Τα δεκάλεπτα: 22-18, 42-35, 61-58, 90-85 (παρ.).

ΚΑΟΔ (Μάρκοβιτς): Σλαφτσάκης 6(1), Τζόουνς 14(1), Στίγκερς 13(3), Μπράουν 24(3), Βον 10(8 ριμπ.), Μάρκοβιτς 4(1 τρ., 12 ριμπ.), Μπάβτσιτς 14(2), Ζάρας 3, Μπένας 2.

ΠΑΟΚ (Μαρκόπουλος): Πέιν 12, Κούπερ 8(0/6 τρ., 8 ασίστ), Χαραλαμπίδης 10(1), Τσόχλας 6, Τσαϊρέλης 7, Δέδας 12(2), Μαργαρίτης 15, Καλλές 2, Μπόγρης 10, Κασελάκης 3, Λιάπης.