Κόπα Άφρικα: Η Αλγερία το τρόπαιο 1-0 τη Σενεγάλη (vid)

Κόπα Άφρικα: Η Αλγερία νίκησε 1-0 τη Σενεγάλη στο Κάιρο και κατέκτησε το Κόπα Άφρικα για δεύτερη φορά στην ιστορία της. Η πρώτη ήταν πριν από 19 χρόνια στην έδρα της σε τελείως διαφορετικές συνθήκες. Στον τελικό της Παρασκευής η Αλγερία στάθηκε αρκετά τυχερή, διότι προηγήθηκε πριν συμπληρωθούν δύο λεπτά παιχνιδιού. Ο Μπουνετζά (φωτό) βγήκε στην κόντρα και ξεμαρκαρίστηκε με ωραίο τρόπο. Στο σουτ που επιχείρησε η μπάλα κόντραρε στον Σανέ και «κρέμασε» τον αντίπαλο γκολκίπερ, που την είδε να καταλήγει στα δίχτυα

του.

Αυτό ήταν. Ένα γκολ αποδείχτηκε αρκετό για το τρόπαιο. Από εκεί και πέρα η ομάδα του Τζαμέλ Μπελμαντί, έχοντας ως σύμμαχο και την τύχη, διαχειρίστηκε άψογα το παιχνίδι και κράτησε το μηδέν στην άμυνα. Η Σενεγάλη έχασε αρκετές ευκαιρίες και αν οι παίκτες της είχαν πιο καθαρό μυαλό, θα είχε καταφέρει τουλάχιστον να φτάσει στην παράταση. Κανένας όμως δεν στάθηκε στο ύψος της περίστασης. Κανείς δεν είχε την ωριμότητα να τη βγάλει από το αδιέξοδο που βρέθηκε μετά το γκολ.

Αήττητη η Αλγερία

Με το ίδιο σκορ η Αλγερία είχε νικήσει τη Σενεγάλη και στη 2η αγωνιστική των ομίλων στις 27 Ιουνίου. Η διαφορά τότε ήταν ότι είχε σκοράρει το μοναδικό γκολ ο Μπελαϊλί στο 49′. Για τη Σενεγάλη ήταν ο δεύτερος τελικός της ιστορίας της, καθώς είχε χάσει το τρόπαιο και το 2002 στη διαδικασία των πέναλτι από το Καμερούν με 3-2. Για την Αλγερία ήταν ακόμη μία μεγάλη επιτυχία. Τερμάτισε στο τουρνουά αήττητη με συντελεστή γκολ 13-2. Ο Μπελμαντί ήταν σκληρός, έως αυταρχικός με τους παίκτες του, αλλά η ουσία είναι ότι τα κατάφερε με όλους. Το βράδυ της Παρασκευής στο «National Stadium» του Καΐρου θα του μείνει αξέχαστο.

ΣΕΝΕΓΑΛΗ: Γκομίς, Γκασαμά, Κουγιατέ, Σανέ, Σαμπαλί, Σαϊβέ (75′ Ντιανιέ), Εντιαγέ (59′ Ντιατά), Γκεγιέ, Σαρ, Μανέ, Νιάνγκ (85′ Μπαλντέ).

ΑΛΓΕΡΙΑ: Εμπολί, Ζεφάν, Μαντί, Μπενλαμρί, Μπενσεμπαϊνί, Γκεντιούρα, Μαχρέζ, Φεγκουλί (85′ Ταράτ), Μπενασέρ, Μπελαϊλί (84′ Μπραχίμι), Μπουνετζά (89′ Σλιμανί).