«Κατάφερε» και τον Άρη ο ΠΑΟΚ

Ο «Δικέφαλος του Βορρά» μετά το «διπλό» στο Αλεξάνδρειο στον πρώτο γύρο, νίκησε και στην Πυλαία τον Άρη με σκορ αυτή τη φορά 84-72. Κορυφαίος για τον ΠΑΟΚ ήταν ο πολύ καλό Κώστας Χαραλαμπίδης, που πέτυχε 31 πόντους, έχοντας ως άξιους συμπαραστάτες τους Χάτσερ και Παπαδόπουλο που είχαν από 24 και 17 πόντους αντίστοιχα. Για τον Άρη που το πάλεψε σε όλο το παιχνίδι ξεχώρισε ο Μιχάλης Πελεκάνος με 17 πόντους.

Αυτή ήταν η έβδομη σερί νίκη για τους παίκτες του Σούλη Μαρκόπουλου, οι

οποίοι διατήρησαν και το απόλυτο στην έδρα τους, μετρώντας 10 νίκες.

Η εικόνα του ματς

Ο Άρης στα πρώτα λεπτά του ντέρμπι πέτυχε τον απόλυτο αιφνιδιασμό και παίκτες του έκαναν ό,τι ήθελαν στο παρκέ της Πυλαίας μέχρι τα μισά του πρώτου δεκαλέπτου, ξεκινώντας με το εντυπωσιακό 14-0. Ο ΠΑΟΚ προσπάθησε να αντιδράσει, ρίχνοντας τη διαφορά στους έξι πόντους (12-18), ωστόσο οι «κίτρινοι» κατάφεραν να ολοκληρώσουν την πρώτη περίοδο στο +8 (14-22).

Ο Χαραλαμπίδης με δύο τρίποντα στο δεύτερο δεκάλεπτο μείωσε στους τέσσερις πόντους (20-24), αλλά και πάλι ο Άρης βρήκε τις λύσεις με τους Βεργίνη και Βεζένκοφ. Ετσι έγινε το 20-30, για να αρχίζει όμως κάπου εκεί ο ΠΑΟΚ να ανεβάζει στροφές και με πόντους των Τσαιρέλη και Χάτσερ (ήταν πολύ καλός και κέρδισε αντιαθλητικό από τον Βεργίνη μετά κλέψιμο που έκανε) διαμορφώθηκε το 29-30. Οι φιλοξενούμενοι ναι μεν αντέδρασαν μετά το 31-30 (για πρώτη φορά είχε περάσει στο ματς μπροστά ο "Δικέφαλος") και προηγήθηκαν με 31-35, όμως οι "ασπρόμαυροι" με τους Χαραλαμπίδη (13 πόντους) και Παπαδόπουλο πέρασαν και πάλι μπροστά (37-35), για να γίνει μάλιστα στη συνέχεια το 41-36. Ο Καραποστόλου στο φινάλε του ημιχρόνου έκανε το 41-38.

Στο δεύτερο ημίχρονο, ο Άρης μείωσε τη διαφορά στο καλάθι με τον Τσιάρα (44-42), αλλά αυτό «αφύπνισε» τους παίκτες του ΠΑΟΚ, οι οποίοι αποφάσισαν να τρέξουν στο παρκέ και με ένα σερί 9-0 «εκτόξευσαν» την υπέρ τους διαφορά σε διψήφιο αριθμό (53-42). Ο Βαγγέλης Αγγέλου προσπάθησε με τάιμ άουτ να κόψει το ρυθμό των γηπεδούχων, με το σκορ όμως στο τρίτο δεκάλεπτο να διαμορφώνεται στο 58-48. Για άλλη μία φορά, οι «κίτρινοι» δεν τα παράτησαν και προσπάθησαν να ξαναμπούν στο ματς, μειώνοντας στους πέντε πόντους (62-57). Αλλά, ο Χαραλαμπίδης ήταν σε «μεγάλη μέρα» και με δικούς του πόντους αποκατέστησε την… τάξη (72-61), περίπου τέσσερα λεπτά πριν τη λήξη του ντέρμπι. Πλέον, το… ποτάμι δεν είχε γυρισμό για τους φιλοξενούμενους, με το «Δικέφαλο του Βορρά» να παίρνει το ροζ φύλλο με το τελικό 84-72.

Τα δεκάλεπτα: 14-22, 41-38, 58-48, 84-72.

ΠΑΟΚ (Μαρκόπουλος): Χάτσερ 24 (3), Κασελάκης, Χαραλαμπίδης 31 (6/6 τρ.), Θεοδωράκος, Τσαϊρέλης 8, Δέδας, Μαργαρίτης 4, Παπαδόπουλος 17, Νικολόπουλος, Καλλές, Χρυσικόπουλος, Αμπαράς.

Άρης (Αγγέλου): Χαντ 4, Πελεκάνος 17 (1), Βεζένκοφ 8 (1), Τσιάρας 7 (1), Ασημακόπουλος 6 (2), Καραποστόλου 6, Χαρίσης 8, Μποχωρίδης 11 (1), Σαρικόπουλος 2, Μούρτος, Βεργίνης 3 (1), Δήμας.