Ισπανία – Λιθουανία 41-33 στο ημίχρονο

Με 41-33 προηγείται η Ισπανία της Λιθουανίας στο πρώτο ημίχρονο του μεγάλου τελικού του Ευρωμπάσκετ που γίνεται στη Λιλ της Γαλλίας. Οι Ισπανοί μπήκαν δυνατά στο παιχνίδι και κατάφεραν στο πρώτο δεκάλεπτο να πάρουν διαφορά από τους Λιθουανούς, οι οποίοι μάλλον δεν βρίσκονταν σε αυτό το διάστημα στο γήπεδο. Στη δεύτερη περίοδο τα πράγματα άλλαξαν καθώς οι παίκτες του Γιόνας Καζλάουσκας συνήλθαν και μείωσαν τη διαφορά, ενώ ήταν μπροστά και στο επιμέρους σκορ, με καλύτερη άμυνα και καλύτερες επιλογές στην επίθεση.

Από την πλευρά της η Ισπανία δείχνει ότι είναι το ακλόνητο φαβορί, βρίσκοντας διέξοδο συνέχεια από την πίεση των Λιθουανών. Στο δεύτερο μέρος αναμένεται και οι δύο ομάδες να εντείνουν την προσπάθειά τους για να φτάσουν στην κατάκτηση της Ευρωλίγκα.