«Ισχυρός» o Ολυμπιακός κόντρα στην Άρσεναλ

Με σκορ 2-1 επικράτησε ο Ολυμπιακός της Άρσεναλ στο γήπεδο «Γ. Καραϊσκάκης», κάνοντας το αποφασιστικό βήμα για να μπει στους ομίλους του Europa League. Ο Ολυμπιακός βρέθηκε πίσω στο σκορ στο πρώτο ημίχρονο, όμως με αντεπίθεση διαρκείας, ανέτρεψε την κατάσταση και αποχαιρέτησε με νίκη το

Champions League.

Τα τέρματα του Ολυμπιακού σημείωσαν οι Μανιάτης (στο 65ο λεπτό) και Μήτρογλου (στο 73ο). Η Άρσεναλ είχε προηγηθεί με τον Ροζίτσκι στο 38ο λεπτό.

Οι συνθέσεις:

Ολυμπιακός (Λεονάρντο Ζαρντίμ): Κάρολ, Ντιακιτέ, Μανωλάς, Κοντρέρας, Τοροσίδης, Μανιάτης, Φέισα (60' Φουστέρ), Αμπντούν (72' Μήτρογλου), Μασάντο, Γκρέκο, Τζιμπούρ (82' Ιμπαγάσα).

Άρσεναλ (Αρσέν Βενγκέρ): Στσέζνι, Τζένκινσον, Σκιλασί, Βερμέλεν, Κοκελέν, Μιντ (83' Άνγκα), Ράμσι, Οξλέιντ-Τσάμπερλεϊν, Ροζίτσκι (46' Αρσάβιν), Ζερβινιό, Σαμάκ.

Στο άλλο παιχνίδι του ομίλου, Μονπελιέ και Σάλκε ήρθαν ισόπαλες με 1-1. Στον βαθμολογικό πίνακα, η Σάλκε πήρε την πρώτη θέση με 12 βαθμούς, αφήνοντας πίσω της την Άρσεναλ με 10, τον Ολυμπιακό με 9 και την Μονπελιέ με 2.