Η Βόλφσμπουργκ πήρε το Κύπελλο Γερμανίας με νίκη 3-1 επί της Ντόρτμουντ

Στα πράσινα της Βόλφσμπουργκ ντύθηκε το Κύπελλο Γερμανίας καθώς η ομάδα των «λύκων» και του Αντελίνο Βιερίνια κέρδισε στον 72ο τελικό την Μπορούσια Ντόρτμουντ με 3-1 σε ένα εκπληκτικό παιχνίδι, το οποίο κράτησε το ενδιαφέρον μέχρι το τέλος με τις προσπάθειες των παικτών και το πλούσιο θέαμα που προσέφεραν στους 75.000 θεατές που βρέθηκαν στο Ολυμπιακό στάδιο του Βερολίνου.

Το παιχνίδι ξεκίνησε με την Μπορούσια Ντόρτμουντ

να προηγείται μόλις στο 5ο λεπτό της αναμέτρησης με τον Ομπαμεγιάνκ και να χάνει εκπληκτικές ευκαιρίες για να κάνει το 2-0, όμως ο νόμος του ποδοσφαίρου λειτούργησε και πάλι με την ισοφάριση της Βόλφσμπουργκ στο 22ο λεπτό με σκόρερ τον Λουίς Γκουστάβο.

Η συνέχεια ανήκει στους παίκτες της Βόλφσπουργκ, οι οποίοι όχι μόνο κατάφερα να πάρουν «κεφάλι» στο σκορ με πολύ ωραία προσπάθεια του κορυφαίου της αναμέτρησης Ντε Μπρούινε στο 33ο λεπτό, αλλά πέτυχαν και 3ο γκολ πριν την λήξη του ημιχρόνου και συγκεκριμένα στο 38ο λεπτό με την Ντόστ.

Το δεύτερο ημίχρονο ήταν πολύ καλό με τις δύο ομάδες να παίζουν τη μπάλα «πάνω-κάτω» και να χάνουν ευκαιρίες για γκολ. Τελικά δικαιότατα το τρόπαιο πήγε στην Βόλφσπουργκ, η οποία κατέκτησε το Κύπελλο για πρώτη φορά στην ιστορία της.

Ντόρτμουντ: Λάνγκερακ, Σμέλτσερ, Σούμποτιτς, Χούμελς, Κελ (68’ Πίστσεκ), Ντουρμ (68’ Κούμπα), Καγκάβα, Γκιντογκάν, Μικχταριάν, Ρόις (79’ Ιμόμπιλε), Ομπαμεγιάνγκ

Βόλφσμπουργκ: Μπενάλιο, Κλόζε, Καλιγκιούρι (84’ Τρας), Βιεϊρίνια, Πέρισιτς (74’ Γκιλαβογκί), Ντοστ, Ντε Μπρόινε, Λουίζ Γκουστάβο, Νάλντο, Άρνολντ (81’ Σούρλε), Ροντρίγκεζ