Η Αλκμααρ… προελαύνει

Με καλά οργανωμένη την άμυνα της η Αλκμααρ, έμεινε στο 0-0 με την Ανζί στη Ρωσία και εκμεταλλευόμενη τη νίκη με 1-0 στο παιχνίδι που είχε γίνει στην ολλανδία κατάφερε να προκριθεί στην προημιτελική φάση του Eurola League.

Οι Ρώσοι είχαν στο α” μέρος ελαφρά υπεροχή, αλλά δεν μπόρεσαν να δημιουργήσουν τις προϋποθέσεις για γκολ! Μάλιστα, η καλύτερη φάση ανήκε στην Αλκμααρ, όταν από το φάουλ του Γκουντέλγι

η μπάλα βρήκε το δοκάρι! Στο β” μέρος το σκηνικό δεν άλλαξε, η Ανζί πίεζε, η Αλκμααρ ήταν άψογα τοποθετημένη και πήρε δίκαια το εισιτήριο για τα προημιτελικά της διοργάνωσης. Μάλιστα, στο τρίτο λεπτό των καθυστερήσεων θα μπορούσαν οι Ολλανδοί να σκοράρουν, ο Μπέργκχαουζ βγήκε στην αντεπίθεση, ωστόσο πριν πλασάρει ο Μκρτιάν… φρόντισε να τον ανατρέψει και να δεχθεί κόκκινη κάρτα.

Να θυμίσουμε ότι αν ο ΠΑΟΚ κέρδιζε τους Ολλανδούς και δεν έμενε στο 2-2 θα είχε τερματίσει 1ος στον όμιλο του και ίσως η ιστορία γραφόταν με διαφορετικό τρόπο.