Ερυθρός Αστέρας – Παρτιζάν: Φοβερή μάχη στο ντέρμπι με εντυπωσιακή ατμόσφαιρα

Γράφει ο Κωνσταντίνος ΚαραμάνογλουΤελειόφοιτος Sport Management

Χθες (04/01) ο Ερυθρός Αστέρας αντιμετώπισε την Παρτιζάν για την 19η αγωνιστική της EuroLeague στο γήπεδο Stark Arena. Το ντέρμπι στην Σερβία βρήκε νικητή τους ερυθρόλευκους με το σκορ να πηγαίνει 88-72. Με την χθεσινή νίκη της, η ομάδα του Σφαιρόπουλου έφτασε στις 8 νίκες και 11 ήττες έχοντας την 13η θέση, ενώ οι ασπρόμαυροι στην 11η θέση με 10 νίκες και

9 ήττες.

Ο αγώνας

Μετά τα πρώτα αναγνωριστικά λεπτά, ο Ερυθρός Αστέρας άρχισε να χτίζει μικρές διαφορές (18-9, 8’09”), ενώ έκλεισε το δεκάλεπτο με διψήφιο προβάδισμα (24-13, 10′), έχοντας πάρει 8 πόντους από τον νεοφερμένο Φρέντι Γκιλέσπι και άλλους 6 από τον Άνταμ Χάνγκα.

Στο 12’30” οι ερυθρόλευκοι βρέθηκαν ξανά σε double-score (32-16), ενώ μέχρι την ανάπαυλα κατάφεραν να ξεφύγουν με 21 πόντους (50-29, 20′), χάρη σε 12/20 δίποντα, 7/14 τρίποντα, 5/5 βολές, 17 ριμπάουντ και 15 ασίστ, αφού η Παρτίζαν είχε τεράστιο πρόβλημα στην επίθεση (2/9 τρίποντα και μόλις 2 ασίστ για 9 λάθη).

2ο μέρος

Οι φιλοξενούμενοι προσπάθησαν να ανακόψουν το ρυθμό των γηπεδούχων με σκληρές επαφές και φάουλ, όμως η ομάδα του Γιάννη Σφαιρόπουλου βρήκε 9 πόντους από τη γραμμή της φιλανθρωπίας στην τρίτη περίοδο και διατήρησε την πλεονεκτική της θέση (62-48, 30′), αφού η Παρτίζαν δεν μπορούσε με τίποτα να βρει σκορ από την περιφέρεια (3/15 τρίποντα).

Τρέχοντας ένα επιμέρους 12-20, η ομάδα του Ζέλιμιρ Ομπράντοβιτς κατέβασε τη διαφορά σε μονοψήφιο επίπεδο (77-68) στα 3’22” πριν το τέλος. Ο Άνταμ Χάνγκα υπέπεσε σε λάθος μετά την επαναφορά, όμως η Παρτίζαν δεν κατάφερε να το αξιοποιήσει, μιας και τα δύο τρίποντα που επιχείρησαν οι Τζαλίν Σμιτ και Κέβιν Πάντερ ήταν άστοχα. Εκεί ήρθε ο Ρόκας Γκιεντράιτις για να σκοράρει από μακριά και να γράψει το 80-68 με 2’39” στο χρονόμετρο, πριν το Νεμάνια Νέντοβιτς διαμορφώσει το 82-68 στο 38′ και εκμηδενίσει τις πιθανότητες της Παρτίζαν.

Miloš T E O D O S I Ć #kkcz #WeAreTheTeam pic.twitter.com/J76k5CiWTw

— KK Crvena zvezda Meridianbet (@kkcrvenazvezda) January 4, 2024

Η εντυπωσιακή ατμόσφαιρα στο Stark Arena

Η Stark Arena μαγνήτισε τα βλέμματα πριν το τζάμπολ, με τους φίλους του Ερυθρού Αστέρα να κατέκλισαν τις κερκίδες με λευκά μπλουζάκια και δεν σταμάτησαν να τραγουδούν στιγμή, δημιουργώντας μια εκκωφαντική βοή που έφτασε μέχρι τον αγωνιστικό χώρο.

Η ατμόσφαιρα στα σερβικά ντέρμπι ανάμεσα στις δύο ομάδες, πάντα προμηνύεται ξεχωριστή, όμως η γιορτή που στήθηκε από τους γηπεδούχους ξεπέρασε όλες τις προσδοκίες, με τις εικόνες να κάνουν τον γύρο του κόσμου.