Είχε «Λύμπε»

Μετά την νίκη στο ντέρμπι επί του Παναθηναϊκού, η ΑΕΚ επικράτησε με 3-2 και του Ατρομήτου, μένοντας ζωντανή στη μάχη για τα προκριματικά του Champions League. Η «Ένωση» βρίσκεται πλέον στη δεύτερη θέση της βαθμολογίας, έναν πόντο πίσω από τον ΠΑΟΚ και στο +1 από τον Παναθηναϊκό.

Παρά

το γρήγορο γκολ του Επστάιν (20’), η ΑΕΚ δεν το έβαλε κάτω αφού είχε στις τάξεις της τον "Λύμπε", και αφού δεν κατάφερε να ισοφαρίσει στο πρώτο ημίχρονο, το έκανε πέντε λεπτά μετά την έναρξη του δεύτερου ημιχρόνου (Κάρλος 50’).

Και όχι μόνο αυτό, αφού η «Ένωση» με τον… αειθαλή Νίκο Λυμπερόπουλο (54’, 61’) να την οδηγεί στην νίκη, κατάφερε να φέρει… τούμπα το ματς μέσα σε επτά λεπτά. Δύο γκολ που αποδείχθηκαν καθοριστικά για την εξέλιξη του αγώνα.

Οι φιλοξενούμενοι με τον Τόμας (68’) προσπάθησαν να μπουν ξανά στο παιχνίδι, αλλά δεν κατάφεραν να αλλάξουν κάτι στο σκορ, αφήνοντας τους Περιστεριώτες στην τελευταία θέση της βαθμολογίας (2β.).