Ατλέτικο για τελικό

Η Ατλέτικο Μαδρίτης… έκρυψε την μπάλα στο «Βιθέντε Καλντερόν», κάνοντας το μεγάλο βήμα για πρόκριση στον τελικό του Europa League. Οι «ροχιμπλάνκος» επικράτησαν άνετα στον ισπανικό "εμφύλιο" της Βαλένθια με 4-2, κι αν δεν δέχονταν το γκολ στις καθυστερήσεις του ματς, θα είχαν κλείσει ήδη εισιτήρια για Βουκουρέστι.

Με μεγάλο πρωταγωνιστή τον

Φαλκάο, ο οποίος σκόραρε δύο φορές (18’, 78’), οι γηπεδούχοι δεν άφησαν κανένα περιθώριο στις «νυχτερίδες» και έδειξαν ποιος είναι το αφεντικό στην αναμέτρηση. Το γήπεδο κατηφόριζε από τα πρώτα λεπτά του ματς, με την Βαλένθια να μένει θεατής στο παιχνίδι.

Οι φιλοξενούμενοι πάντως χτύπησαν και τις δύο φορές τις καθυστερήσεις των ημιχρόνων, αρχικά ισοφαρίζοντας σε 1-1 (Ζόνας 45+3’), και μειώνοντας τελικά σε 4-2, στο 90+4’με τον Ρικάρντο Κόστα. Δύο τέρματα που αφήνουν κάποιες ελπίδες στην ομάδα της Βαλένθια, για ανατροπή του σκορ στο «Μεστάγια».

Ο Μιράντα στο 49’ και ο Άντριαν πέντε λεπτά αργότερα (54’), είχαν κάνει το 4-1, στέλνοντας τους οπαδούς των Μαδριλένων στα ουράνια.