Νίκησε απουσίες και Κολοσσό ο Ολυμπιακός (53-73), με σούπερ Στρόμπερι

Παρά τις απουσίες των Πρίντεζη, Χάντερ, Λοτζέσκι και την κακή εμφάνιση του πρώτου ημιχρόνου (30-30), ο Ολυμπιακός πέρασε άνετα από τη Ρόδο, κάνοντας περίπατο στο δεύτερο μέρος απέναντι στον Κολοσσό (53-73).

Πρωταγωνιστής του αγώνα ήταν ο καταπληκτικός Ντι Τζέι Στρόμπερι που έβγαλε στο ματς αστείρευτη ενέργεια από την αρχή έως το τέλος. Σε 25 λεπτά συμμετοχής ο Αμερικανός γκαρντ-φόργουορντ ήταν ο πρώτος σκόρερ της αναμέτρησης με 16 πόντους (5/5δ., 2/6τρ.), ενώ έβγαλε άμυνες και έδωσε σκορ στους πρωταθλητές στο τρανζίσιον.

Πολύτιμη η συνεισφορά του Νίκολα Μιλουτίνοβ σε όλους τους τομείς (11π., 5/5δ., 6ρ., 2κλ.), έδωσαν λύσεις οι Παπαπέτρου (10π., 4ρ., 2ασ.), Αγραβάνης (10π.) και Μάντζαρης (5 π., 5 ασ., 8 ρ.).

Το ματς κρίθηκε ουσιαστικά τρίτη περίοδο, οπότε και ο εξαιρετικός στο πρώτο ημίχρονο Κολοσσός έχασε το δρόμο για το καλάθι. Είναι χαρακτηριστικό πως στα πρώτα εφτά λεπτά του β’ ημιχρόνου οι γηπεδούχοι σημείωσαν μόλις 3 πόντους, με τη διαφορά να φτάνει στους 15 πόντους (33-48).

Κορυφαίος για τους Ροδίτες ήταν ο Ουίλ Ντέιβις με 8π., 10ρ. και 4 ασίστ, ενώ ο Γιαννούλης Λαρεντζάκης έβαλε 11 πόντους.

Τα δεκάλεπτα: 14-15, 30-30, 42-55, 53-73

Κολοσσός Ρόδου (Λυκογιάννης): Λαρεντζάκης 11 (2), Μανωλόπουλος 3 (1), Ρέλεφορντ 3, Σαλούστρος 4, ΜακΓκί 7, Μπίλις 4, Ντέιβις 8 (2), Γεωργαλής 2, Λίντεν 5 (1), Αγγελάκος, Αχόνεν 3, Λιούις 3 (1).

Ολυμπιακός (Σφαιρόπουλος): Παπαπέτρου 10 (1), Σπανούλης 8 (1), Στρόμπερι 16 (2), Μιλουτίνοβ 11, Μάντζαρης 5 (1), Όντομ 3, Τζέιμς, Τσαϊρέλης 2, Μουράτος, Αγραβάνης 10 (1), Χάκετ 8 (2).

The post Νίκησε απουσίες και Κολοσσό ο Ολυμπιακός (53-73), με σούπερ Στρόμπερι appeared first on KoolNews.