Ελάλησεν τους – Με επίθεση-φωτιά και καταιγισμό τριπόντων ο ΠΑΟ 95-74 τη Λαμποράλ Κούτσα

Οι πράσινοι παρέδωσαν μαθήματα υψηλού μπάσκετ στη Μεγαλόνησο και στο κοινό που βρέθηκε στο Τάσσος Παπαδόπουλος, κάνοντας επιθετικό ρεκόρ επί Πεδουλάκη στην Ευρωλίγκα και έδειξε ένα εντελώς άλλο πρόσωπο σε σχέση με την πρεμιέρα.

Η 1η φετινή νίκη στην Ευρωλίγκα σφραγίστηκε με εντυπωσιακό τρόπο, σε μια ιστορική μέρα για το κυπριακό κοινό, αφού ήταν ο πρώτος αγώνας Ευρωλίγκας σε κυπριακό έδαφος, με τους οπαδούς να δημιουργούν μια φανταστική ατμόσφαιρα.

Το επιθετικό κρεσέντο των πρασίνων σημαδεύτηκε από το υψηλό 48.6% στα τρίποντα, με πρώτα βιολιά τους Μάικ Μπράμος και Ραμέλ Κάρι.

Το ημίχρονο έκλεισε στο 50-35 με τους γηπεδούχους να αμελούν λίγο την άμυνα για να προσφέρουν υψηλό μπασκετικό θέαμα, με ταχύτατες πάσες και τρομερή κίνηση της μπάλας, με χαρακτηριστικό, ότι στο 2ο δεκάλεπτο οι πράσινοι ολοκλήρωσαν 6 συνεχόμενες επιθέσεις με πάνω από 8 στη γραμμή του 3πόντου και στη ρακέτα.

Στο δεύτερο ημίχρονο δεν άλλαξε κάτι , με τη Λαμποράλ των ελλείψεων να παίρνει καλάθι μόνο από Νοτσιόνι, Γέλινεκ και Πλάις, με το Χοτζ να έχει σιγήσει στο β΄ημίχρονο. Το -16 στο στο 27΄ήταν το λιγότερο που πλησίασαν οι Βάσκοι με τους παίχτες του Πεδουλάκη να συνεχίζουν να βομβαρδίζουν από τα 6, 75. Ο Μπράμος με 21 πόντους και 7/11 (!) τρίποντα ήταν ο πρώτος σκόρερ με τρομερή εμφάνιση και στις δύο πλευρές του γηπέδου.

Το 77-56 του 3ου δεκαλέπτου έμοιαζε μη αναστρέψιμο και στη δεύτερη περίοδο οι δύο ομάδες ήρθα ισόπαλες με 18-18. Το τελικό 95-74 εκτός από μια σημαντική νίκη και ψυχολογίας, δίνει στους πράσινους προβάδισμα ισοβαθμίας απέναντι στη Λαμποράλ εφόσον δεν ηττηθούν με πάνω από 20 πόντους στην Ισπανία.

Ο Κάρι σιγόνταρε το Μπράμο με 15 πόντους και 3 τρίποντα, ενώ ο τεράστιος Νοτσιόνι ηγήθηκε των ηττημένων με 23 πόντους δείχνοντας πως τα 34 χρόνια δε λένε τίποτα μπροστά σε μια εμπειρία και ικανότητα 10 χρόνων και βάλε.

Ο Παναθηναϊκός έκανε και ρεκόρ ασίστ και τριπόντων στη διοργάνωση με 31 και 18 αντίστοιχα. Πλέον, ο επόμενος αγώνας για την ελληνική ομάδα είναι στη Σερβία απέναντι στον Ερυθρό Αστέρα που επιστρέφει στην Ευρωλίγκα μετά από πολλά χρόνια.

Τα δεκάλεπτα: 26-16, 50-35, 77-56, 95-74

Παναθηναϊκός: Μπράμος 21(7/11τρ), Κάρι 15(3/3δ, 3/6τρ, 5ρ, 4ασ), Μπατίστ 5, Φώτσης 8(6ρ), Ούκιτς 6(2/3τρ), Λάσμε 9, Μαυροκεφαλίδης 2, Διαμαντίδης 9(3/8τρ, 9ασ), Γκιστ 8, Παππάς, Γιάνκοβιτς 3(1), Ματσιούλις 9(2)

Λαμποράλ Κούτσα: Νοσιόνι 23(2τρ, 12ρ), Βαν Όστρουμ 1, Ντιόπ, Χοτζ 15(3τρ, 4ασ), Πλάις 10(5ρ), Ερτέλ 5(1τρ, 5ασ), Γέλινεκ 17(3), Κοζέρ 3(1)