Δεύτερη σερί νίκη ο ΠAO και 3η θέση, ισοπαλία με παράπονα για ΠΑΟΚ και -3 από την κορυφή

Οι πράσινοι με το δίδυμο των επιθετικών τους να βρίσκει δίχτυα έκαμψαν την αντίσταση του πάντα δυνατού Αστέρα Τρίπολης κι ενώ ο ΠΑΟΚ έφερε «Χ» με τον ΟΦΗ στην Κρήτη. Την επόμενη αγωνιστική στην Τούμπα κοντράρονται οι δυο τους.

Παναθηναϊκός-Αστέρας Τρίπολης 2-1

Ο Παναθηναϊκός κάνοντας

ένα επιβλητικό δεύτερο ημίχρονο κατάφερε να νικήσει τον Αστέρα Τρίπολης με 2-1 καταφέρνοντας να ξεπεράσει το σοκ της άμεσης ισοφάρισης από το φοβερό πλασέ από πλάγια του Ντε Μπλάσις (60'), με τον Φιγκερόα να πετυχαίνει το γκολ της νίκης (71') και να αποθεώνεται για άλλη μια φορά από το κοινό της ομάδας. Την αποθέωση γνώρισε και ο Μπέργκ που πέτυχε ένα εξαιρετικό και «σεντερφορίσιο» γκολ στο 59' και έδωσε αρχικά το προβάδισμα στην ομάδα.

ΟΦΗ-ΠΑΟΚ 1-1

Η ομάδα του Χουμπ Στέφενς δέχθηκε την ψυχρολουσία στο 15ο λεπτό με τον Περογαμβράκη και χρειάστηκε ένα μεγάλο χρονικό διάστημα για να συνέλθει. Στο 43' ο διαιτητής αρνήθηκε πέναλτι σε χέρι του Μπούρμπου, όμως ο ΠΑΟΚ είχε ξυπνήσει και στο δεύτερο ημίχρονο κυριάρχησε. Είχε φάσεις, δοκάρι, ισοφάρισε με τον Βίτορ στο 74' αλλά ως εκεί. Πλέον, βρίσκεται στο -3 από την κορυφή και στο +2 από τον τρίτο Πάο, τον οποίο υποδέχεται την επόμενη αγωνιστική.

Τα σημερινά αποτελέσματα:

Πας Γιάννινα-Ξάνθη 2-1 (6' Κοροβέσης, 77' Κολοβέτσιος- 73' Ράνο)

Απόλλων Σμύρνης-Λεβαδειακός 4-2 (41' Κόρμπος, 49' Δεληζήσης, 63' Φαρινόλα, 90+3' Μπάρκογλου-33' Κονέ, 61' Ροτζέριο)

Άρης-Παναιτωλικός 0-0

ΟΦΗ-ΠΑΟΚ 1-1 (15' Περογαμβράκης-74' Βίτορ)

Παναθηναϊκός-Αστέρας Τρίπολης 2-1 (59' Μπεργκ, 77' Φιγκερόα-60' Ντε Μπλάσις)