Ολυμπιακός-Άντερλεχτ 3-1 & Μπενφίκα-Παρί 2-1 – Ο Θρύλος στους «16»

Ο Ολυμπιακός προκρίθηκε στους «16» του Τσάμπιονς Λιγκ με νίκη 3-1 επί της Άντερλεχτ. Νίκη και για Μπενφίκα με 2-1 την Παρί Σεν Ζερμέν.

Πρόκριση του Ολυμπιακού στους 16!

92' 3-1 ο Ολυμιακός με πέναλτι του Ντομίνγκεζ

90+ Ο Βάις παίρνει και άλλο πέναλτι από τον Πρότο αυτήν την φορά! Κόκκινη κάρτα στον γκολκίπερ των Βέλγων που είναι έξαλλος.

"Βράζει" στον πάγκο ο Φαν Ντεν Μπρομ.

Οι Βέλγοι παίζουν πλέον με 9, τέσσερα λεπτά με τις καθυστερήσεις για την μεγάλη πρόκριση

84' Η σέντρα του Κάμπελ πηγαίνει απευθείας στην αγκαλιά του Πρότο.

81' Κάθετη του Κάμπελ σε Ολαϊτάν και γύρισμα του Αφρικανού με τον Πρότο να διώχνει και πάλι. Φοβερό ματς από τον γκολκίπερ των Βέλγων.

71' χαμένο πέναλτι για τον Ολυμπιακό με τον Βάις αυτή την φορά. Ήρωας ο Πρότο απέκρουσε 2 πέναλτι μέχρι στιγμής.

61' ο Τσόρι Ντομίνγκες θα πάρει την θέση του Σαβιόλα

Προβάδισμα και για την Μπενφίκα, 2-1 την Παρί.

58' ΓΚΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΛ Ο Σαβιόλα!!2-1!!

54' Καλή κίνηση και σουτ από τον Βάις που περνάει άουτ.

53' Ο Βάις στον αγώνα αντί του Μασάντο.

49' Πέναλτι που κέρδισε ο Ολυμπιακός.Κόκκινη στον Κουγιατέ αλλά ο Σαβιόλα αστοχεί!!

Το Γαλατασαράι-Γιουβέντους έχει διακοπεί από το 30΄λόγω έντονης χαλαζόπτωσης

Ολυμπιακός-Άντερλεχτ 1-1 (34΄Σαβιόλα-38΄Κλιεστάν)

Μπενφίκα-Παρί Σεν Ζερμαίν 1-1 (45΄Λίμα πεν. - 37΄Καβάνι)

Μάντσεστερ-Σαχτάρ 0-0

Ρεάλ Σοσιεδάδ-Λεβερκούζεν 0-0

Μπάγερν-Μαν. Σίτι 2-1 (5΄Μίλερ, 12΄Γκέτσε- 28΄Σίλβα)

Βικτόρια Πλζεν-Τσσκα Μόσχας 0-0

Κοπεγχάγη-Ρεάλ 0-1 (25΄Μόντριτς)

Ημίχρονο στο Καραϊσκάκη

Ισοφαρίζει η Μπενφίκα με πέναλτι του Λίμα

45+ Κόρνερ Χολέμπας, κεφαλιά Ολαϊτάν άουτ.

Σκόρερ με τέσσερις διαφορετικές ομάδες στο Τσάμπιονς Λιγκ ο Σαβιόλα

Στο Ντα Λουζ ο Καβάνι ανοίγει το σκορ για την Παρί και δίνει ηρεμία στον Ολυμπιακό

38΄: ΓΚΟΛ- Ο Κλιεστάν ισοφαρίζει για τους φιλοξενούμενους με υποδειγματική αντεπίθεση από τους Βέλγους, ύστερα από πάσα του Πρατ

Στην Πόλη το Γαλατάρασάι - Γιουβέντους έχει διακοπεί προσωρινά, λόγω έντονης χαλαζόπτωσης.

35΄ΓΚΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΛ! Από την ίδια θέση που πριν αστόχησε, ο Σαβιόλα ανοίγει το σκορ

33΄: Ο Σαβιόλα σουτάρει από πλεονεκτική θέση με τη μπάλα να περνάει λίγο άουτ

31': 'Σουτ του Κάμπελ που μπλοκάρεται.

29΄: Ο Μανωλάς παίρνει την κεφαλιά μετά από την εκτέλεση φάουλ όμως κάνει φάουλ πάνω στον Κουγιατέ, που έμεινε για λίγο στο έδαφος.

28΄: Ο Σίλβα μειώνει σε 2-1 στο Μόναχο για τη Σίτι

25΄: Ο Μόντριτς ανοίγει το σκορ στην Κοπεγχάγη για τη Ρεάλ

22΄: Καλή η σκέψη του Χολέμπας, η μπάλα πέρασε λίγο πάνω από το οριζόντιο δοκάρι του Προτό, από το φάουλ από αριστερά της εστίας

21΄: Κίτρινη στο Μιλιβόγιεβιτς για σκληρό φάουλ στο Σαβιόλα

Άσχημες εκτελέσεις δύο συνεχόμενων κόρνερ από το Χολέμπας

15΄: Πολύ καλή εκτέλεση φάουλ από το Μασάδο, διώχνει σε κόρνερ ο Προτό

13' : Ο Πρατ σουτάρει πάνω σε αντίπαλα σώματα.

Στην Αλιάντζ Αρίνα η Μπάγερν κάνει πάρτι απέναντι στη Μάντσεστερ Σίτι με 2 γκολ από Μίλερ και Γκέτσε σε 12 λεπτά.

6΄: Απευθείας εκτέλεση του Χολέμπας η μπάλα στο τείχος.

3΄: Ωραία σέντρα του Χολέμπας από αριστερά, δε βρίσκει κανείς τη μπάλα. Ξεκίνησε δυνατά ο αριστερός εξτρέμ του Ολυμπιακού.

1΄:Σουτ του Κάμπελ φωνάζουν για πέναλτι οι ερυθρόλευκοι, υποστηρίζοντας ότι βρήκε η μπάλα το χέρι του Ενσακαλά.

Αρχίζει η αναμέτρηση

«MADIBA, THE WORLD WILL NEVER FORGET». Το μήνυμα του πανό που κρατούν οι ποδοσφαιριστές των δύο ομάδων λίγο πριν την έναρξη του αγώνα.

Από τα μεγάφωνα εκφωνείται μήνυμα της UEFA κατά του ρατσισμού στο ποδόσφαιρο.

Διαιτητής της αναμέτρησης ο Βόλφγκανγκ Σταρκ με βοηθούς τους Σάλβερ και Πίκελ. Βοηθοί γραμμής οι Βελτς και Στίλερ, ενώ ο 4ος είναι ο Σκέπε.

Αυτό είναι μόλις το 2ο παιχνίδι του Μάικλ Ολαϊτάν στο Champions League, ενώ ο Χαβιέρ Σαβιόλα θα πάρει μέρος στο 56ο παιχνίδι του στην κορυφαία ευρωπαϊκή διασυλλογική διοργάνωση, μία ημέρα πριν τα 32α γενέθλιά του.

Αναπληρωματικοί Άντερλεχτ: Καμίνσκι, Νιούτινκ, Ντε Ζέου, Τιέλεμανς, Βάργκας, Σιριάκ και Ατσεαμπόνγκ.

Πάγκος Ολυμπιακού: Μέγιερι, Αβραάμ, Μπονγκ, Ντινγκά, Τσόρι, Γιαταμπαρέ και Βάις.

Επίσημες ενδεκάδες: Ολυμπιακός: Ρομπέρτο, Χολέμπας, Μανωλάς, Σαλίνο, Μασάντο, Σάμαρης, Φουστέρ, Σιόβας, Κάμπελ, Σαβιόλα και Ολαϊτάν. Άντερλεχτ: Πρότο, Ενσακαλά, Κουγιατέ, Εμπεμπά, Βάντεν Μπόρε, Μιλιβόγιεβιτς, Πρατ, Κλίεσταν, Ζιλέ, Ναζάρ και Μίτροβιτς.

Sold out το σημερινό παιχνίδι, ενώ οι οπαδοί ανέβασαν πανό και για το Νέλσον Μαντέλα