Αστέρας Τρίπολης 1 - Ολυμπιακός 3 / Ευτυχώς που δεν ήταν ο ΠΑΟΚ! (video)

Με γκολ του Τζιμπούρ και του Αμπντούν στην παράταση, ο Ολυμπιακός νίκησε τον Αστέρα με 3-1 και στέφθηκε κυπελλούχος Ελλάδας για 26η φορά στην ιστορία του, αφήνοντας όμως την πίκρα της αδικίας στους Αρκάδες που έχουν απόλυτα δικαιολογημένα παράπονα από τη διαιτησία. Ο Αστέρας προηγήθηκε με τον Ράγιος στο 13', αλλά ο Φουστέρ σε ακόμη έναν τελικό δήλωσε «παρών», σκοράροντας στο 42' και
στέλνοντας τις δυο ομάδες ισόπαλες στα αποδυτήρια. Το δεύτερο ημίχρονο σημαδεύτηκε από μία λανθασμένη απόφαση του διαιτητή Γιάχου και των βοηθών του για μη υπόδειξη πέναλτι σε χέρι του Μανιάτη μετά από κεφαλιά του Σανκαρέ. Οι δύο ομάδες πήγαν έτσι στην παράταση όπου ο Τζιμπούρ σκόραρε στο 98', ενώ στο 119' με πέναλτι ο Αμπντούν διαμόρφωσε το 3-1 με τον τελικό να ολοκληρώνεται με ξύλο ανάμεσα στους παίκτες και δύο αποβολές. Οι εικόνες των τελευταίων λεπτών μας έβαλαν για ακόμη μια φορά σε σκέψεις και είπαμε ένα μεγάλο… «ευτυχώς». Για ποίο λόγο; Μα φυσικά γιατί στον τελικό δεν προκρίθηκε ο ΠΑΟΚ. Φαντάζεστε μια τέτοια εκδοχή;