Ζορίστηκαν οι ΗΠΑ με Λιθουανία

Το νωθρό ξεκίνημα των ΗΠΑ επέτρεψε στους Λιθουανούς να προηγηθούν κόντρα στην Team USA όμως η ομάδα του Μάικ Σιζέφσκι σοβαρεύτηκε στη συνέχεια, φτάνοντας τελικά στη νίκη με 77-61.Στο πρώτο φιλικό επί ευρωπαϊκού εδάφους οι ΗΠΑ επικράτησαν δύσκολα της Λιθουανίας στη Μαδρίτη. Οι Λιθουανοί εκμεταλλεύτηκαν τα μόλις 3/21 σουτ και τα έξι λάθη των Αμερικανών στην πρώτη περίοδο, παίρνοντας κεφάλι στο σκορ με 15-7 ενώ έκλεισαν το πρώτο ημίχρονο με το υπέρ του 29-28. Οι Ράσελ Ουέστμπρουκ και Έρικ Γκόρντον έδωσαν το σύνθημα της αντεπίθεσης για τις ΗΠΑ που «έτρεξαν» σερί 17-0 και αποκατέστησαν την τάξη. Ο Κέβιν Ντουράντ πέτυχε 15 πόντους για την Team USA ενώ ξεκίνησε στη βασική πεντάδα του Σιζέφσκι μαζί με τους Ρόντο, Μπίλαπς, Ιγκουαντάλα και Τσάντλερ. Για τους Λι