Υπάρχουν και χειρότερα...

00:36 4/7/2011 - Πηγή: Gazzetta
Μπορεί στην πρεμιέρα του Copa America η Αργεντινή να απογοήτευσε, όμως η Βραζιλία της έδωσε κουράγιο. Η Σελεσάο παραχώρησε 0-0 στην αδύναμη Βενεζουέλα, με ολικό blackout στο δεύτερο ημίχρονο! «Τετράδα» φωτιά μπροστά Με άκρως επιθετικό σχήμα κατέβασε την ομάδα του ο Μενέζες. Κάτω από τα δοκάρια ξεκίνησε ο Ζούλιο Σέζαρ, στα δεξιά της άμυνας ο Ντάνι Άλβες, αριστερά ο Αντρέ Σάντος, ενώ στο κέντρο της άμυνας δίδυμο ήταν οι Λούσιο και Τιάγκο Σϊλβα. Στη μεσαία
γραμμή, οι Ραμίρες και Λούκας ήταν οι αμυντικοί μέσοι, ενώ πίσω από τον μοναδικό προωθημένο Πάτο αγωνίστηκαν οι Ρομπίνιο, Νεϊμάρ και Γκάνσο. Συγκρατημένα και ό,τι βγει... Από την άλλη πλευρά ο Σέζαρ Φαρίας επέλεξε τελικά τον Χουάν Αράνγκο για το αρχικό σχήμα και παρέταξε την ομάδα του με σύστημα 4-4-2, αλλά με πολλές παραλλαγές... Κάτω από τα δοκάρια ξεκίνησε ο Βέγα, ο Ροζάλες βρέθηκε στο δεξί άκρο της άμυνας, στο αριστερό ο Σίτσερο, ο οποίος δεν είχε χαφ μπροστά του και έπαιρνε μόνο βοήθειες, ενώ κεντρικό αμυντικό δίδυμο ήταν οι Περόσο και Βισκαρόνδο. Στον άξονα της μεσαίας γραμμής ξεκίνησαν οι Ρινκόν, που πολλές φορές γυρνούσε στο κέντρο της άμυνας και Λουσένα, που βοηθούσε στα αριστερά, ενώ και ο Αράνγκο εναλλασσόταν μεταξύ της αριστερής πλευράς και του άξονα. Στα δεξιά αγωνίστηκε ο Γκονσάλες, ενώ στην κορυφή της επίθεσης Ρονδόν και Μίκου, με τον τελευταίο να βοηθά στα δεξιά. Καταιγιστικοί στο ξεκίνημα οι Βραζιλιάνοι! Το παιχνίδι ξεκίνησε με τους Βραζιλιάνους να έχουν απίστευτο ρυθμό και να πιέζουν αφόρητα την εστία του Βέγα. Το πρώτο σουτ έγινε μόλις στο 2', με τον Ρομπίνιο να σουτάρει από καλή θέση και τον 31χρονο γκολκίπερ να μαζεύει εύκολα. Οι παίκτες του Μενέζες έπαιζαν εξαιρετικό passing game και έπαιζαν τους αντιπάλους τους στο μισό γήπεδο, όμως δεν μπορούσαν να βρουν τον δρόμο προς τα δίχτυα. Στο 22' ο Πάτο έπιασε την κεφαλιά, όμως και πάλι η μπάλα κατέληξε στα χέρια του Βέγα, ενώ ο επιθετικός της Μίλαν έχασε την μεγαλύτερη ευκαιρία της αναμέτρησης στο 27', όταν έπειτα από το ωραίο σουτ που έκανε, η μπάλα τράνταξε το οριζόντιο δοκάρι του Βενεζουελανού τερματοφύλακα. Στη συνέχεια οι παίκτες του Φαρίας ανέβηκαν και προσπάθησαν να απειλήσουν, κυρίως με κάθετες πάσες προς τους ταχύτατους Μίκου και Ρονδόν, οι οποίοι δημιούργησαν προβλήματα στην άμυνα των Βραζιλιάνων, χωρίς όμως να υπάρξει ούτε... υποψία ευκαιρίας στην εστία του Ζούλιο Σέζαρ. Παραλίγο στο τέλος... Στο 38' ο Ρομπίνιο έχασε τεράστια ευκαιρία, όταν βρέθηκε μόνος απέναντι από τον Βέγα, όμως το πλασέ του ήταν αδύναμο και ο Βισκαρόνδο με εκπληκτικό τρόπο έκοψε την μπάλα πέφτοντας και έσωσε την ομάδα του. Στο 45' οι τυπικά γηπεδούχοι, που κυριάρχησαν στο πρώτο ημίχρονο, έχασαν την τελευταία τους ευκαιρία, με τον Νεϊμάρ να μην μπορεί να πλασάρει σωστά, μετά από ασίστ του Γκάνσο. Χωρίς ρυθμό στο δεύτερο ημίχρονο Ο ρυθμός στο δεύτερο ημίχρονο έπεσε πάρα πολύ, οι Βραζιλιάνοι είχαν και πάλι την κατοχή, όμως τους έλειπαν τόσο η τελική πάσα όσο και τα τελειώματα. Οι παίκτες του Φαρίας εμφανίστηκαν πιο παθιασμένοι και κρατούσαν με άνεση το