«ΞΥΠΝΗΣΕ» ΣΤΟ Β' ΜΕΡΟΣ ΚΑΙ... ΚΑΘΑΡΙΣΕ ΤΟΝ ΕΡΜΗ (ΦΩΤΟΣ)

Αν και πέταξε στα… σκουπίδια ένα ημίχρονο, εντούτοις η Ομόνοια δεν δυσκολεύτηκε να επικρατήσει του αξιόμαχου Ερμή με 2-0. Δυνατό ξεκίνημα για τους «πράσινους», πίεσαν για γκολ, όμως από το μισάωρο και μετά ο ρυθμός του αγώνα έπεσε και το ημίχρονο ολοκληρώθηκε χωρίς γκολ. Στην επανάληψη η Ομόνοια με την είσοδο του Στάθη Αλωνεύτη ξεκίνησε… αγριεμένα και με δύο γκολ των Αγκουιάρ και Φρέντι σε 48’ και 55’… κλείδωσε
την νίκη και του τρεις βαθμούς.

Με 4-2-3-1 και Γέβριτς αντί Γιωργαλλίδη

Με πλάνο… Ανόρθωσης παρέταξε την ομάδα του ο τεχνικός της Ομόνοιας Νεόφυτος Λάρκου, με μοναδικές αλλαγές την αναγκαστική του Μπουθόν και αυτή του τερματοφύλακα. Ο Γέβριτς στον άσο, δεξί μπακ ο Σπούγκιν, αριστερό μπακ ο Μαργκάσα και κεντρικό αμυντικό δίδυμο οι Καρυπίδης και Σερφά. Αμυντικά χαφ οι Κασέκε και Αγκουιάρ ενώ σε πιο ελεύθερο ρόλο κινείτο ο Μακρίδης. Έξω δεξιά ο Εφραίμ, έξω αριστερά ο Αβραάμ και στην κορυφή της επίθεσης ο Φρέντι.Με σφικτό κέντρο

Με 4-2-3-1 και… σφικτό κέντρο παρέταξε την ομάδα του ο Πανίκος Ξιούρουππας. Ο Μπρουκς στον άσο, δεξί μπακ ο Γούμενος, αριστερό μπακ ο Μπαρούν και κεντρικό αμυντικό δίδυμο οι Φασότ και Χαραλάπους. Αμυντικά χαφ οι Κολάνης και Φόρμικα, με τον Γκονζάλες να κινείται λίγο πιο μπροστά. Στα άκρα οι Ινβίνσιμπλ και Χαράρα ενώ στην κορυφή της επίθεσης βρέθηκε ο Ζαννέτου. Α' ΜέροςΌπως αναμενόταν, από τα πρώτα λεπτά η ομάδα που πήρε μπάλα και έκανε παιχνίδι ήταν η Ομόνοια. Ο Ερμής δεν κλείστηκε πίσω και να περιμένει, βγήκε ψηλά και προσπάθησε να κοντράρει τον αντίπαλο στα ίσα, παρά την δεδομένη διαφορά ποιότητας. Το «τριφύλλι» πλαγιοκοπούσε, αναζητώντας με τον Φρέντι και μόλις στο 10’ ο Μακρίδης σέντραρε, όμως η κεφαλιά του Ανγκολέζου φορ έφυγε ψηλά. Όσο κυλούσε ο χρόνος και το γκολ δεν ερχόταν, η Ομόνοια ασκούσε περισσότερη πίεση και μέσα σε ένα τρίλεπτο 24’-27’ απείλησε δύο φορές με Εφραίμ και Φρέντι, όμως ο Μπρουκς-ειδικά στο δεύτερο σουτ- απογειώθηκε και έδιωξε εντυπωσιακά.

Β' ΜέροςΜπορεί στο πρώτο μέρος να μην μπόρεσε να σκοράρει, όμως στην επανάληψη η Ομόνοια μπήκε αγριεμένη στην επανάληψη και φρόντισε από νωρίς να… κλειδώσει το παιχνίδι. Μόλις στο 48’ ο Σπούνγκιν έκανε την σέντρα η οποία είχε αποδέκτη τον Αγκουιάρ, ο οποίος νίκησε τον πολύ καλό σήμερα Μπρουκς… ανοίγοντας το σκορ και διώχνοντας το άγχος. Στο αμέσως επόμενο λεπτό ο Μακρίδης… άγγιξε το γκολ με τον Μακρίδη όμως το σουτ του αρχηγού των «πρασίνων» σταμάτησε στο δοκάρι. Στο 55’ ο  Αλωνεύτης που πέρασε σαν αλλαγή με την έναρξη του δευτέρου μέρους έκανε την ωραία ενέργεια και σέντραρε στο δεύτερο δοκάρι, με τον Φρέντι να κινείται σωστά στην πορεία της μπάλας και να… γράφει το 2-0. Στα υπόλοιπα λεπτά η Ομόνοια κυκλοφόρησε την μπάλα, έφταιξε ευκαιρίες και για τρίτο γκολ χωρίς αποτέλεσμα και έτσι το τελικό σφύριγμα του διαιτητή της αναμέτρησης Θωμά Μούσκου βρήκε την Ομόνοια νικήτρια με 2-0. ΟΜΟΝΟΙΑ:  Γέβριτς, Σπούνγκιν, Σερφά, Καρυπίδης, Μαργκάσα, Κασέκε, Αγκουιάρ (73’Ντα Σίλβα), Μακρίδης, Αβραάμ (46’Αλωνεύτης), Εφραίμ (86’Ντάβιντσον), Φρέν