Βλέπει Πρέμιερ Λιγκ η Σουόνσι!

Με αρκετή δόση τύχης, η Σουόνσι κατάφερε και πέρασε το «εμπόδιο» της Νότιγχαμ Φόρεστ στο Λίμπερτι Στάντιουμ και θα βρεθεί στον τελικό του Γουέμπλεϊ τις 30 Μαΐου, μαχόμενη για την άνοδο. Η Σουόνσι επικράτησε 3-1 της Νότιγχαμ Φόρεστ σε ένα πάρα πολύ καλό παιχνίδι με δαιμονιώδη ρυθμό και πήρε το εισιτήριο για τον τελικό του Γουέμπλεϊ, μετά και το 0-0 του πρώτου αγώνα στο Νότιγχαμ. Οι νικητές ήταν βέβαια αρκετά τυχεροί, αλλά και αποτελεσματικοί, μια και οι φιλοξενούμενοι σημάδεψαν τρεις φορές το δοκάρι
και έχασαν αρκετές ευκαιρίες στη διάρκεια του αγώνα. Η Νότιγχαμ Φόρεστ μπήκε πολύ δυνατά στο ματς και ενώ είχε ήδη ένα δοκάρι και δύο χαμένες κλασικές ευκαιρίες, ο Μπρετόν έπιασε ένα καταπληκτικό αριστερό σουτ έξω από την περιοχή στο 28’ που άφησε άγαλμα τον αντίπαλο τερματοφύλακα, βάζοντας τους Ουαλούς μπροστά στο σκορ. Πέντε λεπτά αργότερα, μετά από έξοχη ατομική προσπάθεια του Ντόμπι 33’, η Σουόνσι διπλασίασε τα τέρματά της και φόρτωσε άγχος τους φιλοξενούμενους. Στο δεύτερο μέρος η Νότιγχαμ Φόρεστ συνέχισε να χάνει ευκαιρίες και κατάφερε μόλις στο 80’ να μειώσει το σκορ σε 2-1 με τον Έρνσο, αλλά στην προσπάθειά της να ισοφαρίσει και να φέρει το ματς στα ίσια πριν το τέλος του 90λεπτου, ανοίχτηκε και ο Πράτλεϊ στο τρίτο λεπτό των καθυστερήσεων διαμόρφωσε το τελικό σκορ (3-1). Αντίπαλος της Σουόνσι στο μπαράζ της 30ης Μαΐου στο «Γουέμπλεϊ» θα είναι ο νικητής του Κάρντιφ-Ρέντινγκ, που αναμετρώνται την Τρίτη στη ρεβάνς του 0-0 στην έδρα της Ρέντινγκ. Αξίζει να τονίσουμε ότι σε αυτά τα διπλά παιχνίδια δεν υπάρχει αυξημένη βαρύτητα στα εκτός έδρας γκολ.