Τρίποντη εκτέλεση

19:07 2/4/2011 - Πηγή: Gazzetta
«Ζωντανή» στη «μάχη» της παραμονής στην κατηγορία παρέμεινε η ΑΕΚ που έκαμψε έστω και δύσκολα την αντίσταση του –υποβιβασμένου- Ηρακλή με 81-74 έχοντας 12/26 τρίποντα!Οι τρεις εμπειρότεροι Έλληνες παίκτες Ντικούδης, Νικολαΐδης και Δορκοφίκης ήταν οι κορυφαίοι των «κιτρινόμαυρων» ενώ για τον Ηρακλή ξεχώρισαν οι Κόλεμαν και Πέτροβιτς.Η χρησιμοποίηση του Πέτροβιτς στη θέση «4», του έδωσε την ευκαιρία
να εκμεταλλευτεί το καλό του περιφερειακό σουτ απέναντι στον πιο δυσκίνητο Ντικούδη. Ο φόργουορντ  του Γηραιού ήταν ο κορυφαίος της ομάδας του στην πρώτη περίοδο και τη διατηρούσε κοντά στο σκορ. Με δικό του τρίποντο προηγήθηκε για πρώτη φορά στο ματς στο 7’ (9-10) πριν τη λήξη του δεκαλέπτου με 17-15 υπέρ των γηπεδούχων οι οποίοι έβρισκαν λύσεις κυρίως από τον Δήμο Ντικούδη.

Οι παίκτες του Άγγελου Κορωνιού μπήκαν μεταμορφωμένοι προς το καλύτερο με την έναρξη της δεύτερης περιόδου. Αρχικά με μπροστάρηδες τους Καλλινικίδη και Μάντιτς και κατόπιν με τρίποντα των Νικολαΐδη και Χαρτ κατάφερε να χτίσει μια διαφορά που στο 16’ έφτασε τους εννιά πόντους (32-23). Ωστόσο, ο Γηραιός αντέδρασε και με σερί 7-0 σε ένα λεπτό κατάφερε να μειώσει σε 32-30. Λογικό ήταν οι φιλοξενούμενοι να ισορροπήσουν από τη στιγμή που οι «κιτρινόμαυροι» συνέχισαν το… ίδιο βιολί προσπαθώντας να «τιμωρήσουν» τη ζώνη του Ηρακλή με τρίποντα. Οι «κυανόλευκοι» προσπέρασαν με τρίποντο του Πέτροβιτς εφτά δεύτερα πριν το τέλος του ημιχρόνου (34-35) αλλά με ανάλογη απάντηση του Ντικούδη με το άκουσμα της κόρνας της γραμματείας το ημίχρονο έκλεισε με 37-35.

Ο Γηραιός πήρε τα ηνία του αγώνα στο τρίτο δεκάλεπτο έχοντας για κορυφαίο τον Κόλεμαν. Στο 26’ βρέθηκε να προηγείται με 44-46 με τρίποντο του Αμερικάνου γκαρντ, ενώ στο 27’ με το σκορ στο 47-48 το παιχνίδι διακόπηκε για λίγα λεπτά ελέω βλάβης στον ηλεκτροφωτισμό του κλειστού.  Το τέλος του ημιχρόνου τον βρήκε μπροστά στο σκορ με 52-56 έπειτα από λέι απ του Κόλεμαν. Πέραν του τελευταίου σημαντικό ρόλο στην εμφάνιση του Ηρακλή σε αυτή την περίοδο έπαιξε και η αποτελεσματική του άμυνα ζώνης…Με το έκτο τρίποντο του Κόλεμαν οι φιλοξενούμενοι ξέφυγαν με 54-61 στο 31,5’, αλλά η απάντηση της ΑΕΚ ήταν άμεση καθώς μέσα σε ένα λεπτό μείωσε σε 60-61 έπειτα από διαδοχικά τρίποντα των Δορκοφίκη και Νικολαΐδη! Το κλειστό της Ζωφριάς πήρε φωτιά και έδωσε μεγαλύτερη ώθηση στους «κιτρινόμαυρους» που στο 34’ με νέο τρίποντο του Νικολαΐδη προηγήθηκαν με 66-62! Η διαφορά έφτασε στο +6 (71-65) στο 35’ έπειτα από τρίποντο του Ντικούδη, ο Ηρακλής μείωσε σε 71-68 στο 36’, αλλά με νέο τρίποντο ο Δορκοφίκης σκόραρε για το 74-68 στο 37’. Ένα λεπτό αργότερα ο Κόλεμαν μείωσε σε 74-71 με σουτ από τα 6,5 μέτρα, αλλά στην επόμενη φάση και αφού ο Ντικούδης έκανε το 76-71, τραυματίστηκε (αριστερό αστράγαλο) και αποχώρησε από το παρκέ. Κάπου εκεί όλα κρίθηκαν. Η ΑΕΚ πήρε τη νίκη με 81-74 και παρέμεινε «ζωντανή» στη «μάχη» για παραμονή στην κατηγορία.

Τα δεκάλεπτα: 17-15, 37-35, 52-56, 81-74