«Τρένο» η ΤΣΣΚΑ!

Η ΤΣΣΚΑ πέρασε και από το Νάλτσικ με νίκη (2-0 την Σπαρτάκ) και συνεχίζει να βρίσκεται στην κορυφή της Πρέμιερ Λιγκ. Από... κοντά η Ζενίτ (2-0 την Βόλγκα), μεγάλη νίκη της Σπαρτάκ στο ντέρμπι της Μόσχας (2-0 τη Λοκομοτίβ). Απτόητη η ΤΣΣΚΑ! Η ΤΣΣΚΑ πέρασε με νίκη και από το Νάλτσικ και συνεχίζει να οδηγεί την κούρσα της ρωσικής πρέμιερ λιγκ. Οι Μοσχοβίτες, αν και απειλήθηκαν στο ξεκίνημα, κατάφεραν να προηγηθούν στο 19'. Ο Ντουμπία
επιχείρησε το σουτ, η μπάλα κόντραρε και κατέληξε στα δίχτυα του Φρέντρικσον. Το παιχνίδι στη συνέχεια άνοιξε, οι γηπεδούχοι προσπάθησαν για το γκολ, όμως όποτε χρειάστηκε ο Ακινφέεφ κράτησε το μηδέν με καίριες επεμβάσεις. Τελικά ένα αυστηρό πέναλτι που καταλόγισε ο διαιτητής της αναμέτρησης για μαρκάρισμα στον Λοβ στο 65' έδωσε την ευκαιρία στον Ιγκνάσεβιτς να κάνει το 2-0 και να καθαρίσει το παιχνίδι... Οι παίκτες του Σλούτσκι κατέβασαν ταχύτητα στη συνέχεια και διατηρήθηκαν στην πρώτη θέση. «Καθάρισε» ο Κερζακόφ Η Ζενίτ αρχίζει και βρίσκει τον καλό της εαυτό και πέρασε με νίκη από το «Λοκομοτίβ Στάντιον» επί της Βόλγκα με 2-0. Οι παίκτες του Σπαλέτι μπήκαν πολύ δυνατά στο παιχνίδι και βρέθηκαν να προηγούνται με 2-0 στο 20'. Ο Κερζακόφ «χτύπησε» στο 9' και στο 19' και το παιχνίδι έλαβε... τυπικό χαρακτήρα μέχρι το τέλος. Οι γηπεδούχοι απείλησαν ελάχιστα την εστία του Μαλαφέεφ και η Ζενίτ συνεχίζει το κηνύγι της ΤΣΣΚΑ. Της... πάνε τα μοσχοβίτικα ντέρμπι! Η Σπαρτάκ φαίνεται ότι τα καταφέρνει καλύτερα απέναντι στους «μεγάλους» παρά στους μικρούς. Η ομάδα του Κάρπιν πήρε και το δεύτερο ντέρμπι της Μόσχας (μετά από εκείνο με την ΤΣΣΚΑ) με πανομοιώτυπο τρόπο! Ανύπαρκτη στα πρώτα λεπτά, με τον Ντίκαν να κάνει εκπληκτικές αποκρούσεις και να κρατάει το μηδέν. Εκεί που όλοι περίμεναν τους γηπεδούχους να σκοράρουν, ο Ζάνο Ανανίτζε με ωραίο συρτό σουτ έξω από την περιοχή έδωσε το προβάδισμα στη Σπαρτάκ στο 44'! Πριν, μάλιστα, τελειώσει το πρώτο ημίχρονο ο Ρόντρι έκανε το 2-0 στο 2' των καθυστερήσεων και άφησε τους παίκτες της Λοκομοτίβ να αναριωτιούνται τι συνέβη! Το δεύτερο ημίχρονο ανήκε ολοκληρωτικά στους φιλοξενούμενους, ο τερματοφύλακας των γηπεδούχων Γκιγέρμε αποβλήθηκε στο 58', καθώς ανέτρεψε εκτός περιοχής τον Βέλιτον, που ήταν σε προφανή θέση για γκολ, και στη συνέχεια οι παίκτες του Κάρπιν έχαναν τη μία κλασική ευκαιρία μετά την άλλη... Εύκολα η Διναμό Η Διναμό επικράτησε εύκολα της Τομ Τομσκ με 3-0 στη Μόσχα. Οι φιλοξενούμενοι μπήκαν πιο δυνατά στο παιχνίδι και έχασαν μεγάλη ευκαιρία μόλις στο 6', όταν το σουτ του Μπαζένοφ χτύπησε στο οριζόντιο δοκάρι του Σούνιν. Οι γηπεδούχοι ισορρόπησαν το παιχνίδι και πήραν κεφάλι στο σκορ στο 27' με τον Σαμέντοφ, διπλασίασαν τα τέρματά του στο 38' με τον Κουράνι, που βρήκε δίχτυα μετά από 11 αγωνιστικές, και ο Κοκόριν στο 44' έκλεισε το σκορ του πρώτου ημιχρόνου στο 3-0. Οι παίκτες της Διναμό έριξαν ταχύτητα στο δεύτερο ημίχρονο και έφτασαν εύκολα στη νίκη. Τέλος, η Ρούμπιν έφτασε στη νίκη επί της Ροστόφ με 3-1 στα τελευταία λεπτά, ενώ η Ανζί άφησε δύο πολύτιμους βαθμούς στο Περμ