«Τώρα ναι, γύρισα για τα καλά!»

Ο Αλεξάνταρ Μάριτς (14π., 5ρ., 2κοψ.), παίκτης-κλειδί της πρώτης εφετινής νίκης του Παναθηναϊκού επί του Ολυμπιακού, εξηγεί στο gazzetta.gr πως οι “πράσινοι” “αλωσαν” το ΣΕΦ και πλησίασαν στον τίτλο! Στον πρώτο αγώνα της κανονικής περιόδου, στο κλειστό του ΟΑΚΑ,
δεν αγωνίστηκε καθόλου, λόγω τραυματισμού και ο Ράντοσλαβ Νεστέροβιτς (17π., 4ρ.) έκανε τη διαφορά στην εκτός έδρας νίκη του Ολυμπιακού. Στη ρεβάνς του Φαληρικού Σταδίου, ο 26χρονος Σερβοαυστραλός σέντερ έπαιξε μόλις 6 λεπτά και είχε σχεδόν μηδαμινή προσφορά. Στον τελικό του Κυπέλλου, ο πρώην παίκτης της Παρτίζαν, πήρε επίσης ελάχιστο χρόνο συμμετοχής και ουσιαστικά πέρασε απαρατήρητος. Στον πρώτο τελικό των πλέϊ-οφ, όμως, το αποτέλεσμα του οποίου (70-75 υπέρ του Παναθηναϊκού), ανέτρεψε της ισορροπίας και έφερε τους πρωταθλητές πιο κοντά στην κατάκτηση του 9ου συνεχόμενου πρωταθλήματος, ο Αλεξάνταρ Μάριτς ήταν ο σέντερ που έλλειπε τόσο καιρό από το “τριφύλλι” και με την απόδοσή του (14π., 5ρ., 2κοψ. με 6/6 σουτ σε 10’), βοήθησε την ομάδα του να ανατρέψει το πλεονέκτημα της έδρας των “ερυθρολεύκων” και να δώσει πρόσκαιρο τέλος στην παραφιλολογία που ήθελε τους Κυπελλούχους Ελλάδας, πιο έτοιμους από ποτέ για να στεφθούν πρωταθλητές. Μετά το τέλος του αγώνα, στα αποδυτήρια του Σταδίου “Ειρήνης και Φιλίας”, ο ολιγόλογος συνήθως Μάριτς, μίλησε στο gazzetta.gr για τη νίκη-χρυσάφι των “πρασίνων”, τη δική του βελτίωση και τη συνέχεια των τελεικών... - Πως αισθάνεσαι που ουσιαστικά στο πρώτο εφετινό παιχνίδι με ουσιαστική συμμετοχή εναντίον του Ολυμπιακού, κατόρθωσες να κάνεις τη διαφορά και να βοηθήσεις την ομάδα σου να πετύχει την πρώτη και συνάμα πιο σημαντική νίκη της απέναντι στον μεγάλο της αντίπαλο; «Δεν υπάρχει αμφιβολία ότι χρειαζόμουν ένα τέτοιο παιχνίδι για να αισθανθώ καλύτερα, να νιώσω ότι πλέον τώρα επέστρεψα για τα καλά και να συνεχίσω να δουλεύω με μεγαλύτερο κουράγιο για να καλύψω το χαμένο έδαφος που προκάλεσε η αγωνιστική απραξία μου... Πέρα απ‘ αυτό, όμως, δεν στέκομαι στην δική μου εμφάνιση ή στην απόδοση κάποιου άλλου συμπαίκτη μου, όπως για παράδειγμα ο Διαμαντίδης που σχεδόν σε κάθε ματς είναι παντού και κάνει τα πάντα... Ήταν μία ομαδική προσπάθεια που μας βοήθησε να κάνουμε το πρώτο βήμα προς τον τίτλο, να διώξουμε από πάνω μας το βάρος των τριών προηγούμενων ηττών και πλέον να συγκεντρωθούμε ακόμη περισσότερο...» - Σε σχέση με τα προηγούμενα τρία παιχνίδια κόντρα στον Ολυμπιακό, σήμερα (σ.σ.: χθες) παραταχθήκατε στο γήπεδο με διαφορετικές αμυντικές προσαρμογές και ειδικότερα από το 1ο δεκάλεπτο και μετά περιορίσατε σημαντικά την επιθετική λειτουργία των αντιπάλων σας... «Νομίζω ότι όλη η δουλειά ξεκίνησε από την άμυνα... Θα συμφωνήσω ότι στην αρχή, αργήσαμε λίγο να προσαρμοστούμε κι επιτρέψαμε στον Ολυμπιακό να πετύχει κάποια “ψυχολογικά” καλάθια και να βρει ρυθμό, πολύ γρήγορα όμως, καταφέραμε να “μαζέψουμε” τη διαφορά, να κλείσουμε τους διαδρόμους και να περιορίσουμε τα ελεύθερα σουτ... Από τη στιγμή που ισορροπήσαμε το ματς και ειδικότερα στο 2ο ημίχρονο, νομίζω ότι