Το σεντόνι... πάει Κύπρο!

00:17 4/8/2011 - Πηγή: Gazzetta
Μεγάλη νίκη μέσα στην Μπρατισλάβα με 2-0 επί της Σλόβαν και σπουδαία πρόκριση για τον ΑΠΟΕΛ που βλέπει ξεκάθαρα το σεντόνι του Champions League! 'Εξω η Ρέιντζερς, εύκολα Μπενφίκα, Ρούμπιν Καζάν και Τβέντε.   Με το 0-0 του πρώτου αγώνα στην Κύπρο, ο ΑΠΟΕΛ κυνήγησε το εκτός έδρας γκολ
που θα έβαζε τις βάσεις για την πρόκριση, με τους παίκτες του Γιοβάνοβιτς να έχουν τον έλεγχο του αγώνα. Το πολυπόθητο γκολ ήρθε στο 58' με κοντινό πλασέ του Άιλτον και έτσι οι πρωταθλητές Κύπρου κράτησαν το προβάδισμα μέχρι τέλους. Οι Σλοβάκοι δεν μπόρεσαν να αντιδράσουν καθώς τρία λεπτά μετά το γκολ απέκτησαν και αριθμητικό μειονέκτημα μετά την αποβολή του Γκρέντελ, ενώ στο τέταρτο λεπτό των καθυστερήσεων είδε τον Μαντούκα να γράφει το 2-0 και έτσι ο ΑΠΟΕΛ πήρε την πρόκριση για τα πλέι-οφ του Champions League μέσα στην Μπρατισλάβα, εξασφαλίζοντας στην χειρότερη περίπτωση την παρουσία του στους ομίλους του Europa League. Έξω η Ρέιντζερς! Την περασμένη εβδομάδα, η Μάλμε είχε κερδίσει με 1-0 στην Γλασκώβη και έκανε το πρώτο βήμα για την μεγάλη έκπληξη. Το δεύτερο έγινε σε ένα επεισοδιακό παιχνίδι στην Σουηδία, με τους Σκανδιναβούς να παίρνουν τελικά την ισοπαλία 1-1 με την Ρέιντζερς και μαζί το εισιτήριο για τα πλέι-οφ του Champions League. Η ομάδα του ΜακΚόιστ ισοφάρισε στο 19' με τον Γέλαβιτς το σκορ του πρώτου αγώνα, παρότι έπαιζε με δέκα παίκτες λόγω αποβολής του Γουίτεϊκερ λίγο νωρίτερα, στη συνέχεια έμεινε και με εννιά στο 66' μετά τη κόκκινη του Μπουγκχέρα και εν τέλει λύγισε στο 80' από το γκολ του Χάμαντ. Οι Σουηδοί είχαν και αυτοί αποβολή πιο νωρίς (στο 73' είδε κόκκινη ο Ρικαρντίνιο), κράτησαν μέχρι το τέλος το σκορ πρόκρισης και θα βρίσκεται στα πλέι-οφ! Στη κλήρωση της Παρασκευής για τα πλέι-0φ του Champions League θα βρίσκεται και το όνομα της Ρούμπιν Καζάν καθώς η τριταθλήτρια Ρωσίας επικράτησε με 2-1 της Ντιναμό Κιέβου και ζευγάρωσε τις νίκες της. Το 2-0 στην Ουκρανία έδινε σαφές προβάδισμα στην ομάδα του Μπερντίγιεφ που στη ρεβάνς φρόντισε από το 19' με τον Ντιαντούιν να ελαχιστοποιήσει και άλλο τις ελπίδες της Ντιναμό για τη μεγάλη ανατροπή. Ο Μεντβέντεφ λίγο πριν το τέλος κλείδωσε και τη νίκη για την Ρούμπιν, με τους Ουκρανούς απλά να μειώνουν σε 2-1 στο τρίτο λεπτό των καθυστερήσεων. Από νωρίς καθάρισε και η Μπενφίκα η οποία έχοντας το προβάδισμα του 2-0 από το «Ντα Λουζ», έβαλε και ένα γρήγορο γκολ με τον Νολίτο (στο 19') και μετέτρεψε γρήγορα σε άνευ σημασία αγώνα την ρεβάνς στην Τραπεζούντα. Οι Τούρκοι ισοφάρισαν με τον Ενρίκε στο 32', όμως η αποβολή του Μιερζεγέφσκι μηδένισε τις απειροελάχιστες ελπίδες τους και εν τέλει το παιχνίδι τελείωσε στο 1-1... Το 0-0 στη Ρουμανία αρκούσε στην Τβέντε η οποία θα βρίσκεται στα πλέι-οφ καθώς στο πρώτο ματς είχε κερδίσει την Βασλούι με 2-0. Παρά την προσπάθεια της Ρόζενμποργκ, η τσέχικη Πλζεν κέρδισε με 3-2 και σε συνδυασμό με το 1-0 μέσα στη Νορβηγία, πήρε το εισιτήριο όπως επίσης και η Ζυρίχη που κέρδισε 1-0 την Σταντάρ (πρώτο ματς στην Λιέγη 1-1). Πέρασαν ακόμα Στουρμ Γκρατς, Ντιναμό Ζάγκρεμπ, Μακάμπι