Το παλεύουν...

Μάχη για να κρατηθούν στην μεγάλη κατηγορία του Ευρωπαϊκού Πρωταθλήματος δίνουν στη Λεϊρία οι Έλληνες αθλητές μας, ωστόσο τα πρώτα μηνύματα δεν είναι ιδιαίτερα αισιόδοξα. Η αυλαία της διοργάνωσης ήταν μέτρια για τα γαλανόλευκα χρώματα, με τον Περικλή Ιακωβάκη να τερματίζει τρίτος στα 400μ με εμπόδια και τον Λούη Τσάτουμα να παίρνει την ίδια θέση στο μήκος. Έπιασε το όριο για το Παγκόσμιο του Βερολίνου η Ελένη Φιλάνδρα, η οποία τερμάτισε 8η στα 800μ. Τη βοήθεια της τύχης αναζητούσαν οι Έλληνες στην πορτογαλική πόλη, προκειμένου να παραμείνουν στη Σούπερ Λίγκα και την επόμενη περίοδο. Τα αποτελέσματα
της πρεμιέρας δεν ήταν, όμως, ενθαρρυντικά και η Ελλάδα, με την ολοκλήρωση των αγωνισμάτων της πρώτης μέρας βρίσκεται 10η θέση με 112 βαθμούς και όπως είχε προβλεφθεί, θα παλέψει για τη σωτηρία της με Σουηδία, την Τσεχία και την Πορτογαλία. Τρίτος ο Περικλής Μέτρια ήταν η κούρσα του Περικλή Ιακωβάκη στα 400μ με εμπόδια. Ο πρωταθλητής μας παρότι έκανε μια πολύ καλή εκκίνηση και βρέθηκε να προ