Το Λίβερπουλ είναι κόκκινο!

17:17 6/2/2010 - Πηγή: Gazzetta
Μπορεί ο Κυργιάκος να άφησε με δέκα παίκτες την ομάδα του από το πρώτο ημίχρονο, ωστόσο η Λίβερπουλ πήρε το μεγάλο ντέρμπι της πόλης κερδίζοντας με 1-0 την Έβερτον!Σε μία δυνατή μονομαχία με τον Φελαϊνί στο 34ο λεπτό, Ο Έλληνας αμυντικός έκανε τάκλιν και με τα δύο πόδια με αποτέλεσμα να αντικρίσει την κόκκινη κάρτα, ενώ αξίζει να σημειωθεί πως στην φάση αυτή τραυματίστηκε καθώς ο μέσος της Έβερτον τον χτύπησε στη συνέχεια άθελα του. Οι φιλοξενούμενοι απέκτησαν αριθμητικό πλεονέκτημα και παραλίγο να πάνε στα αποδυτήρια προηγούμενοι, αλλά το σουτ του Κέιχιλ στις καθυστερήσεις του
ημιχρόνου έφυγε λίγο άουτ.Στο δεύτερο μέρος, η Λίβερπουλ έκλεισε όλους τους διαδρόμους και προσπάθησε να χτυπήσει είτε με αντεπιθέσεις είτε με στημένη φάση. Το κατάφερε με τον δεύτερο τρόπο στο 55', όταν ο Τζέραρντ εκτέλεσε το κόρνερ και ο Κάουτ μέσα από την μικρή περιοχή άνοιξε το σκορ με κεφαλιά, με τον Χάουαρντ να διαμαρτύρεται για παρε