Το έχει αναγάγει σε επιστήμη

Ο Μάνος Μανουσέλης γράφει για τον δεύτερο τελικό των «αιωνίων», αναλύοντας πως ο Παναθηναϊκός έχει αναγάγει σε επιστήμη μια σειρά από καταστάσεις και για αυτό παραμένει χρόνια στην κορυφή. Ο Παναθηναϊκός μεταμορφώθηκε στο δεύτερο ημίχρονο, νίκησε τον Ολυμπιακό στο ΟΑΚΑ,
έκανε το 2-0 και απέχει πλέον μια νίκη από την κατάκτηση του πρωταθλήματος . Το τελικό 78 – 66 και η διαφορά των 12 πόντων δεν λέει την αλήθεια για το πόσο δύσκολη αποδείχθηκε η αποστολή των πρασίνων στον δεύτερο τελικό του πρωταθλήματος. Οι παίκτες του Ομπράντοβιτς βρέθηκαν για μεγάλα διαστήματα του αγώνα πίσω στο σκορ και χρειάστηκε να καταβάλουν τεράστια προσπάθεια στην επανάληψη, για να γυρίσουν το παιχνίδι και να πάρουν τελικά τη νίκη. Ο Παναθηναϊκός έχει αναγάγει σε επιστήμη μια σειρά από καταστάσεις στο μπάσκετ και αυτός είναι ο βασικός λόγος για τον οποίο παραμένει τόσα χρόνια στην κορυφή. Το βράδυ της Κυριακής, σε ένα καθοριστικό αγώνα όπως ο δεύτερος τελικός της σεζόν, είδαμε τους πράσινους να παίζουν ένα κακό πρώτο ημίχρονο, αλλά να μεταμορφώνονται στην επανάληψη – λες και πάτησαν ένα κουμπί – και ν’ ανεβάζουν την απόδοση τους στο χρονικό σημείο του αγώνα που ήταν απαραίτητο για να νικήσουν. Η εξέλιξη του δεύτερου τελικού ήταν μια μικρογραφία της σεζόν 2010-11, όπου μπορεί οι πρωταθλητές Ευρώπης να ξεκίνησαν νωθρά και να έχασαν τρεις φορές από τον Ολυμπιακό, αλλά τώρα που οι νίκες μεταφράζονται σε τίτλους κάνουν αυτό που πρέπει και παίρνουν τα αποτελέσματα. Ο Ολυμπιακός έδειχνε για 25 λεπτά ικανός να νικήσει τον Παναθηναϊκό μέσα στο ΟΑΚΑ. Ο Ιβκοβιτς με την βοήθεια της άμυνας ζώνης σε συγκεκριμένα κομμάτια του αγώνα (κυρίως μετά από τάιμ άουτ και στα ξεκινήματα των δεκαλέπτων) έβαζε τον αντίπαλο του να σκεφτεί και να παίξει αργά, με καλές αποστάσεις στην επίθεση και με τον Σπανούλη αποφασισμένο να κάνει μεγάλο παιχνίδι, ξάφνιασε τους πράσινους και πήρε ένα καθαρό προβάδισμα στο σκορ. Στο μπάσκετ, όμως, και ειδικά στα μεγάλα παιχνίδια πρέπει να παίξεις όπως πρέπει για 40 λεπτά, για να πάρεις τη νίκη. Οι ερυθρόλευκοι από ένα σημείο και μετά έχασαν το καθαρό τους μυαλό, μπλόκαραν από το γεγονός ότι το φάουλ σφυριζόταν πιο δύσκολα στις δικές τους προσπάθειες στην επίθεση, σταμάτησαν να εκτελούν το πλάνο του Ιβκοβιτς και άρχισαν να χαρίζουν κατοχές στον αντίπαλο. Γι’ αυτό η τελική διαφορά έφτασε στους 12 πόντους, ενώ ο Ολυμπιακός είχε προηγηθεί στο πρώτο μέρος και με δέκα… Είναι γεγονός ότι ο Παναθηναϊκός έχει αναγάγει σε επιστήμη και το πώς θα οδηγεί το παιχνίδι εκεί που τον συμφέρει. Οι πράσινοι τέλειωσαν τον αγώνα με 31 βολές, αριθμός πολύ μεγάλος συγκριτικά με τις εννέα που εκτέλεσε ο Ολυμπιακός. Οποιος δει το παιχνίδι προσεκτικά στο βίντεο θα αντιληφθεί ότι οι γηπεδούχοι παίρνουν πιο εύκολα τα σφυρίγματα όταν υπάρχουν επαφές, από την άλλη μεριά όμως επιδιώκουν συστηματικά τις φάσεις που παράγουν φάουλ. Είναι θέμα τακτικής το ότι πηγαίνουν να κερδίσουν το φάουλ σε κάθε κατάσταση που έχουν πλεονέκτημα και κυρίως όταν οι ψηλοί του Ολυμπιακού βγαίνουν στην περιφέρεια να μαρκ