Την κρατάει στην κορυφή ο Τζαγκόεφ!

Η ΤΣΣΚΑ κατάφερε να φύγει από το Καζάν με τον βαθμό της ισοπαλίας απέναντι στην Ρούμπιν (1-1) χάρη σε γκολ του Τζαγκόεφ στην τελευταία φάση της αναμέτρησης! Εκπληκτική η Διναμό διέλυσε 6-2 την Τέρεκ Γκρόζνι. Στο τελευταίο... δευτερόλεπτο! Το μεγάλο ντέρμπι της αγωνιστικής διεξήχθη στο Καζάν, όπου η Ρούμπιν υποδέχθηκε την πρωτοπόρο ΤΣΣΚΑ. Οι φιλοξενούμενοι είχαν την κατοχή της μπάλας σε όλη
τη διάρκεια της αναμέτρησης, όμως όσες φορές χρειάστηκε ο Ριζικόφ δήλωσε «παρών». Οι φάσεις μπροστά στις δύο εστίες ήταν λίγες, με την Ρούμπιν να έχει την μερίδα του λέοντος και τους Μοσχοβίτες τις πιο κλασικές. Στο 18' ο Ντουμπία βρέθηκε απέναντι από τον Ριζικόφ, επιχείρησε να τον «κρεμάσει», όμως η μπάλα κατέληξε ελάχιστα άουτ. Στο 34' ο Νάτχο εκτέλεσε το κόρνερ, η μπάλα βρήκε στο χέρι του Μαμάεφ, ο οποίος προσπάθησε να κάνει κοντρόλ και ο διαιτητής της αναμέτρησης υπέδειξε την άσπρη βούλα. Ο Ισραηλινός ανέλαβε την εκτέλεση, νίκησε τον Ακινφέεφ και έκανε το 1-0. Μετά το γκολ οι πάικτες του Σλούτσκι ανέβασαν την απόδοσή τους και στο 67' κέρδισαν πέναλτι, με τον Καλέσιν παράλληλα να αντικρίζει δεύτερη κίτρινη και να αφήνει την ομάδα του με παίκτη λιγότερο. Ο Ιγκνάσεβιτς, όμως, δεν κατάφερε να νικήσει τον Ριζικόφ και το 1-0 παρέμεινε. Οι φιλοξενούμενοι πίεσαν για το γκολ μέχρι το τέλος και τα κατάφεραν κυριολεκτικά στο τελευταίο δευτερόλεπτο με τον Τζαγκόεφ να λυτρώνει την ομάδα του με δυνατό σουτ στην τελευταία φάση της αναμέτρησης! Έτσι, η ΤΣΣΚΑ βρίσκεται τρεις βαθμούς μπροστά από την Ζενίτ, που έχει παιχνίδι λιγότερο, και δεν θα πέσει από την κορυφή σε περίπτωση που η ομάδα του Σπαλέτι πάρει τη νίκη απέναντι στην Άμκαρ. «Εξάσφαιρη» η Διναμό! Η Διναμό υποδέχτηκε την Τέρεκ και όπως συνηθίζει στην «Χίμκι Αρένα» ήταν για ακόμη μία φορά εντυπωσιακή! Οι γηπεδούχοι έκαναν ό,τι ήθελαν στον αγωνιστικό χώρο και έφτασαν με μεγάλη άνεση στη νίκη με το εντυπωσιακό 6-2, ενώ το σκορ θα μπορούσε να είχε πάρει ακόμη μεγαλύτερες διαστάσεις! Οι Μοσχοβίτες παραμένουν κοντά στην κορυφή και ταξιδεύουν στο Νταγκεστά με την καλύτερη δυνατή ψυχολογία για το πολύ δύσκολο παιχνίδι απέναντι στην Ανζί. Ο Έβερτον πέτυχε το πρώτο του τέρμα στη Ρωσία στο 6' της αναμέτρησης για να δώσει το προβάδισμα στους Τσετσένους, με τον Βορονίν να φέρνει το παιχνίδι στα ίσα με κεφαλιά στο 29'. Ο Κουράνι στο 35΄έδωσε το προβάδισμα στους γηπεδούχους, ενώ ο Σεμσόφ στις καθυστερήσεις του πρώτου ημιχρόνου έκανε το 3-1. Στο 48' ο Γιουσουπόφ πέτυχε το ομορφότερο τέρμα της αναμέτρησης με σέντρα-σουτ, ενώ στο 84' και πάλι ο Σεμσόφ έκανε το 5-1. Ο Γκεοργκίεφ με δυνατό σουτ μείωσε σε 5-2, ενώ για τους Μοσχοβίτες, που έχασαν και πέναλτι στο 76' με τον Καριάκα, έκλεισε το σκορ στο 2' των καθυστερήσεων ο Σαπέτα. Το πρόγραμμα και τα αποτελέσματα της 20ης αγωνιστικής Σάββατο (13/08) Τομ Τομσκ-Σπαρτάκ Νάλτσικ 0-2 (75' Σκανίτσιν, 90+2' Σιράτζε) Διναμό-Τέρεκ Γκρόζνι 6-2 (29' Βορονίν, 35' Κουράνι, 45+1', 84' Σεμσόφ, 48' Γιουσουπόφ, 90+2' Σαπέτα - 6' Έβερτον, 85' Γκεοργκίεφ) Ρούμπιν-ΤΣΣΚΑ 1-1 (33' πεν. Νάτχο - 90+4' Τζε