Ταξιδεύει στην Τουρκία η Κροατία

Η Κροατία εξασφάλισε την πρόκριση της στο παγκόσμιο πρωτάθλημα της Τουρκίας επικρατώντας στους αγώνες κατάταξης 5-8 με 76-69 επί της Ρωσίας. Μεγάλη εμφάνιση από τον Ούκιτς με 18 πόντους και 8 ασίστ. Οι πρωταθλητές Ευρώπης δεν κατάφεραν να εξασφαλίσουν το παρών στο Μουντομπάσκετ της Τουρκίας, λόγω της ήττας των διοργανωτών Τούρκων από τη Γαλλία. Η Ρωσία με πρωταγωνιστή τον αρχηγό της Σεργκέι Μόνια, ο οποίος ήταν σχεδόν αλάνθαστος στις επιλογές του έδειχνε να ελέγχει το ρυθμό του παιχνιδιού. Μάλιστα στο ημίχρονο οι πρωταθλητές Ευρώπης απέκτησαν και μεγαλύτερο προβάδισμα (41-33). Οι Κροάτες όμως επανήλθαν στο δεύτερο ημίχρονο ανατρέποντας το σκορ και κατάφεραν να διατηρούν στη μεγαλύτερη διάρκεια της υπόλοιπης διάρκειας του αγώνα, τα