Συντριβή και στο βάθος... τίτλος!

Ντέρμπι μόνο στα χαρτιά ήταν αυτό ανάμεσα στον Άγιαξ και την Αϊντχόφεν με τον «Αίαντα» να διασύρει 4-1 τη φιλοξενούμενη ομάδα. Ακόμα πιο κοντά στον τίτλο η Τβέντε.Πανηγυρίζουν στον Άγιαξ για την συντριβή με 4-1 επί της Αϊντχόφεν, πανηγυρίζουν όμως και στην Τβέντε, αφού αύξησαν τη διαφορά από την PSV στους πέντε βαθμούς. Ο «Αίαντας» ήταν καταιγιστικός και στο ημίχρονο βρισκόταν μπροστά στο σκορ με 2-0 χάρη στα γκολ των Ντε Γιονγκ, Εμανουέλσον. Το σκηνικό δεν άλλαξε ούτε στην επανάληψη με τους Πάντελιτς, Σουάρες να πετυχαίνουν ακόμα δυο τέρματα, ενώ για την Αϊντχόφεν είχε μειώσει σε 3-1 προσωρινά ο Τζούτσακ. Οι γηπεδούχοι έφτασαν σε απόσταση αναπνοής από τη δεύτερη θέση και έξι από την κορυφή κάνοντας έτσι όνειρα και για τίτλο