Στους «8» οι Έφηβοι

09:43 8/7/2009 - Πηγή: Gazzetta
Η εθνική Εφήβων επιβλήθηκε, έστω και δύσκολα, της Γαλλίας με 76-72, στη τελευταία αναμέτρηση της της δεύτερης φάσης του Παγκόσμιου Πρωτάθληματος U-19, που διεξάγεται στο Όκλαντ της Νέας Ζηλανδίας. Το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα προκρίθηκε στα προημιτελικά της διοργάνωσης καθώς έκαμψε την αντίσταση των «τρικολόρ» στα τελευταία λεπτά και πλέον περιμένει να μάθει τον αντίπαλο της, ο οποίος θα εξαρτηθεί από το αποτέλεσμα του αγώνα ΗΠΑ-Λιθουανίας. Η ομάδα του Γιώργου Βλασσόπουλου με πρωταγωνιστές τοους Νίκο Παππά (20π.) και Κώστα Σλούκα (17π.) κατάφερε από την αρχή του αγώνα να αποκτήσει ένα σοβαρό προβάδισμα στο σκορ, με το ημίχρονο να ολοκληρώνεται με το 42-27 υπέρ των διεθνών μας. Οι πρωταθλητές Ευρώπης είχαν αντίστοιχη απόδοση και στο τρίτο δεκάλεπτο, καθώς αύξησαν την διαφορά και έφτασαν να προηγούνται με 20 πόντους, με την έναρξη του τέταρτου δεκ