Στοπ στο σερί της Έβερτον

Η καλή πορεία της Έβερτον τις τελευταίες εβδομάδες σταμάτησε στο εμπόδιο της Στόουκ. Η αντίπαλος της ΑΕΚ στο Europa League έμεινε στο 1-1 με την ομάδα του Πούλις μέσα στο «Γκούντισον Παρκ», βάζοντας τέλος στο σερί των τεσσάρων νικών σε Αγγλία και Ευρώπη. Η Στόουκ ήταν αυτή που αιφνιδίασε τα «ζαχαρωτά», όταν η κεφαλιά του Χουτ στο 50ο λεπτό κατέληξε στην δεξιά πλευρά του Χάουαρντ.Η απάντηση των γηπεδούχων ήταν άμεση, με δυνατό μακρινό σουτ του Οσμαν πέντε λεπτά αργότερα, αλλά από εκεί και έπειτα, η Έβερτον δεν κατάφερε να μετουσιώσει σε γκολ την υπεροχή της, αποτυγχάνοντας να διευρύνει το σερί της έπειτα από τις νίκες κόντρα σε ΑΕκ, Μπλάκμπερν, Πόρτσμουθ και ΜΠΑΤΕ. Ο Ντέιβιντ Μόγες παρέταξε την ακόλουθη ενδεκάδα: Χάουαρντ, Χίμπερτ, Μπέινς, Χέιτινγκα, Μπιλιαλέντινοφ (7