Στον τελικό ο Άρης

21:09 1/8/2009 - Πηγή: Gazzetta
Παρών σε έναν ακόμη τελικό Παγκοσμίου Πρωταθλήματος θα είναι ο Άρης Γρηγοριάδης. Ο Έλληνας πρωταθλητής πήρε το εισιτήριο για τη διεκδίκηση ενός μεταλλίου στα 50μ ύπτιο στη Ρώμη για τρίτη φορά στην καριέρα του, με την ελπίδα ότι θα μπορέσει να ανέβει και πάλι στο βάθρο των νικητών, όπως έγινε το 2005 στο Μόντρεαλ όταν και κατέκτησε το χάλκινο μετάλλιο. Ο αθλητής του Άρη Θεσσαλονίκης πήρε την πρόκριση για τον τελικό βελτιώνοντας κατά τρία εκατοστά το πανελλήνιο ρεκόρ που είχε σημειώσει λίγες ώρες νωρίτερα στα πρωινά προκριματικά, με χρόνο 24.77, επίδοση που ήταν η 7η καλύτερη των ημιτελικών. Συνολικά, ο Γρηγοριάδης μετράει πέντε τελικούς σε τρία παγκόσμιο πρωταθλήματα όπου έχει λάβει μέρος, ενώ είναι ο δεύτερο στη Ρώμη, μετά την 8η θέση που κατέλαβε στο αντίστοιχο 100άρι. Κορυ