Στον δρόμο της… Ρίβερ η Χιμνάσια (vids)

Για πρώτη φορά από το 1984, η Χιμνάσια Λα Πλάτα θα βρεθεί στην δεύτερη κατηγορία καθώς έμεινε εντός έδρας στο 1-1 με την Σαν Μαρτίν που κερδίζει για τρίτη φορά την άνοδο! Το πρώτο παιχνίδι είχε λήξει με 1-0 υπέρ της Σαν Μαρτίν και η Χιμνάσια χρειαζόταν νίκη με οποιοδήποτε σκορ (δεν ισχύουν τα εκτός έδρας γκολ) ωστόσο, όπως και η Ρίβερ, έτσι και η ομάδα της Λα Πλάτα δεν κατάφερε να την πάρει, αποτυγχάνοντας να κάνει αυτό που είχε καταφέρει τις δύο προηγούμενες σεζόν, όταν και είχε κερδίσει την παραμονή της στα μπαράζ. Οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν μόλις στο 2ο λεπτό,
όταν ο Πένκο βρέθηκε σε θέση βολής και πέρασε την μπάλα πάνω από τον Μονέτι γράφοντας το 0-1 και αναγκάζοντας την Χιμνάσια να ψάξει για δύο γκολ. Στο 68', το έργο των γηπεδούχων έγινε πιο δύσκολο καθώς αποβλήθηκε με δεύτερη κίτρινη ο Κάσκο, όμως αμέσως κατάφεραν να φέρουν το παιχνίδι στα ίσια με την βολίδα του Βισκάρα! Η αριθμητική ισορροπία επανήλθε δέκα λεπτά αργότερα καθώς αποβλήθηκε ο Πένκο για την Σαν Μαρτίν, όμως το 1-1 παρέμεινε. Έτσι, οι φιλοξενούμενοι ανεβαίνουν στα μεγάλα σαλόνια για τρίτη φορά μετά το 1970 και το 2008, ενώ για την Χιμνάσια είναι ο πρώτος υποβιβασμός από το 1984. Πλέον, στην πρώτη κατηγορία ανέβηκαν τέσσερις ομάδες, οι Ατλέτικο Ραφαέλα και Ουνιόν Σάντα Φε (αμφότερες απευθείας) και οι Σαν Μαρτίν και Μπελγράνο (με μπαράζ).