Στο θρόνο τους Καλαμποκά/Γιαζιτζίδου

Τέσσερις συμμετοχές σε τελικούς και δύο μετάλλια ήταν ο απολογισμός των γαλανόλευκων χρωμάτων κατά την τελευταία ημέρα του Παγκοσμίου Πρωταθλήματος κωπηλασίας στο Άμστερνταμ, με τις Καλαμποκά/Γιαζιτζίδου να κατακτούν το χρυσό. Ιδανικά ολοκληρώθηκε η ελληνική παρουσία στη διοργάνωση για αθλητές κάτω των 23 ετών στην ολλανδική πόλη και μετά το χάλκινο στην τετράκωπο άνευ, οι αθλητές μας ανέβηκαν άλλες δύο φορές στο βάθρο των νικητών. Πρώτες και καλύτερες οι Τριανταφυλλιά Καλαμποκά και Χριστίνα Γιαζιτζίδου, η οποίες βρέθηκαν για τρίτη διαδοχική χρονιά στο πρώτο σκαλί στο διπλό σκιφ ελαφρών βαρών,
τερματίζοντας σε χρόνο 6:59.31, με δεύτερη την Ισπανία (7:03.38) και τρίτη τη Νέα Ζηλανδία (7:06.22). Εξάλλου, ο Παναγιώτης Μαγδανής κατέκτησε το ασημένιο μετάλλιο στο σκιφ ελαφρών βαρών, που είναι το δεύτερό του σε Παγκόσμιο Πρωτάθλημα, μετά το χρυσό πέρυσι στο διπλό μαζό με τον Κόνσολα. Στις υπόλοιπες ελληνικές συμμετοχές, ο Στέργιος Παπαχρήστος πήρε την τέταρτη θέση στον τελικό του σκιφ, ενώ την πέμπτη θέση κατέλαβε το διπλό σκιφ ελαφρών βαρών των αγοριών, με τους Γιώργο Κόνσολα και Νίκο Αφεντούλη. Τέλος, η Κατερίνα Νικολαϊδου τερμάτισε πρώτη στον «μικρό» τελικό του σκιφ και πήρε την έβδομη θέση στη γενική κατάταξη.