Στο απόλυτο μηδέν... (vids)

...έμειναν Ιντερ και Ρόμα, που παρότι είχαν ευκαιρίες αναδείχθηκαν ισόπαλες χωρίς τέρματα στο «Τζουζέπε Μεάτσα» και παρέμειναν αμφότερες χωρίς νίκη στη σεζόν. Πολλά κοινά είχαν Ιντερ και Ρόμα πριν την αναμέτρηση αφού οι προπονητές είχαν δεχθεί έντονη κριτική ενώ και οι δύο ομάδες δεν είχαν κάνει νίκη σε τρεις αγώνες σε όλες τις διοργάνωσεις. Τελικά αυτό δεν έμελλε να αλλάξει, αφού παρά τις ευκαιρίες δεν σημειώθηκε κανένα γκολ
και άφησε αμφότερους χωρίς τη χαρά της νίκης. Ο Γκασπερίνι, που βρισκόταν στο... χείλος της απόλυσης άλλαξε ξανά το σύστημα, αυτή τη φορά σε 3-5-2, όμως το καλύτερο το έκανε ο Λουίς Ενρίκε, που στο 4-3-3 που επέλεξε δεξί μπακ ήταν ο Περότα και αριστερό ο Ταντέι. Στο 16' ο Λούσιο βρέθηκε απέναντι στον Στεκέλενμπουργκ, ο οποίος πρόλαβε και μπλόκαρε τη μπάλα και ο Βραζιλιάνος... κλώτσησε το κεφάλι του Ολλανδού, που έμεινε αναίσθητος για αρκετά λεπτά και τελικά αντικαταστάθηκε από τον Λόμποντ. Τελικά οι εξετάσεις του Ολλανδού αποδείχθηκαν καθαρές.   Στην αναμέτρηση του «Μεάτσα» ο Χαβιέ Ζανέτι έφτασε τις 756 συμμετοχές με τη φανέλα της Ιντερ, ισοφαρίζοντας το ρεκόρ του Τζουζέπε Μπέργκομι, όμως δεν έμελλε να τη συνδυάσει με νίκη. Στο πρώτο μέρος η Ρόμα ήταν καλύτερη και έχασε την πρώτη καλή ευκαιρία με τον Οσβάλδο ενώ στη συνέχεια τη σκυτάλη πήρε ο Μπορίνι, που είχε δύο καλές προσπάθειες από δεξιά, που όμως δεν βρήκαν στόχο. Στην επανάληψη οι κυπελλούχοι Ιταλίας ανέβηκαν και είχαν φάση με το «καλημέρα» με τον Μιλίτο, ενώ οι Τζαλορόσι απάντησαν με φάουλ του Πιάνιτς. Στη συνέχεια Ζάρατε και Φορλάν βρέθηκαν κοντά στο γκολ με μακρινά σουτ, ενώ στο τελευταίο κομμάτι του ματς ο Σνάιντερ ήταν ο μοιραίος καθώς νικήθηκε από τον Λόμποντ στο 68', το 86' και το 94'. Κάλιαρι 2x2! Η εκτός έδρας νίκη επί της Ρόμα είχε συνέχεια για την Κάλιαρι, καθώς επικράτησε με 2-1 της νεοφώτιστης Νοβάρα και έκανε το 2x2 στην Serie A! Οι Σαρδήνιοι υποδέχθηκαν τη νεοφώτιστη Νοβάρα με στόχο το δεύτερο σερί τρίποντο και τα κατάφεραν χωρίς να χρειαστεί να φορτσάρουν ιδιαίτερα. Η Κάλιαρι είχε τον έλεγχο του παιχνιδιού από νωρίς, έπαιζε ουσιαστικά στο μισό γήπεδο τους φιλοξενούμενους και τελικά βρήκε τον δρόμο για τα δίχτυα στο 38', με κοντινή κεφαλιά του Ριμπέιρο. Η Νοβάρα ήταν αναγκασμένη να βγει στην επίθεση στην επανάληψη, η αλήθεια είναι ότι προσπάθησε αλλά καθαρή ευκαιρία δεν κατάφερε να κάνει. Έτσι, οι γηπεδούχοι ήλεγχαν συνεχώς την κατάσταση και στα τελευταία λεπτά και συγκεκριμένα στο 86' έφτασαν και στο 2-0, με σκόρερ τον Λαριβέι που απλά άλλαξε ελαφρά πορεία στην μπάλα μετά το σουτ του Κόντι. Ολα έδειχναν ότι το ματς τελείωσε, αλλά στο 88' ο Μοριμότο σούταρε, η μπάλα κόντραρε και κατέληξε στα δίχτυα, με τη Νοβάρα να μειώνει σε 2-1 και να ελπίζει στα επόμενα λεπτά σε δεύτερη σερί ισοπαλία με τον ίδιο τρόπο, καθώς και την προηγούμενη εβδομάδα έχανε με 2-0 από την Κιέβο στη Βερόνα και το έκανε 2-2. Αυτή τη φορά, πάντως, οι νεοφώτιστοι δεν τα κατάφεραν και έτσι η Κάλιαρι, έστω προσωρινά, είναι στην κορυφή της βαθμολογίας. Συνοπτικά το πρόγραμμα Σάββα