Στην ελίτ, όπως μας έχει συνηθίσει!

Με νέο πανελλήνιο ρεκόρ και το εισιτήριο για τους Ολυμπιακούς Αγώνες του Λονδίνου ολοκλήρωσε ο Γιάννης Δρυμωνάκος τις υποχρεώσεις του στο Παγκόσμιο Πρωτάθλημα της Σανγκάης, καταλαμβάνοντας την 5η θέση στον τελικό των 400μ. μικτή ατομική με 4:14.62. Ο Έλληνας πρωταθλητής βρίσκεται ξανά στην ελίτ, στην επανεμφάνισή του στην κορυφαία διοργάνωση του Υγρού Στίβου μετά τη διετή απουσία του από τις πισίνες, λόγω της γνωστής υπόθεσης ντόπινγκ. Στην «αυλαία» των
ελληνικών συμμετοχών στην Κίνα, ο Δρυμωνάκος έκανε το ιδανικό φινάλε για τα γαλανόλευκα χρώματα βελτιώνοντας ακόμη περισσότερο το χρόνο που είχε σημειώσει στα πρωινά προκριματικά. Ένας χρόνος (4:14.62) που όχι μόνο του έδωσε την πρόκριση για το κορυφαίο αθλητικό γεγονός στο Λονδίνο το επόμενο καλοκαίρι, αλλά τον ανέδειξε ως το καλύτερο Ευρωπαίο στο αγώνισμα, μπροστά από τον Ούγγρο Νταβίντ Βεράζτο. Ο Αμερικανός Ράιαν Λόχτε πήρε εύκολα  το πέμπτο χρυσό μετάλλιό του στους αγώνες, τερματίζοντας σε 4:07.13, και διατήρησε τον τίτλο του πρωταθλητή κόσμου που είχε κατακτήσει το 2009. Οπως και στη Ρώμη, δεύτερος ήταν ο συμπατριώτης του, Τάιλερ Κλέρι, με 4:11.17, ενώ το χάλκινο μετάλλιο πήρε ο Ιάπωνας Γιούγια Χοριχάτα με 4:11.98. Τα αποτελέσματα 1. Ράιαν Λόχτε (ΗΠΑ) 4:07.13 2. Τάιλερ Κλέρι (ΗΠΑ) 4:11.17 3. Γιούγια Χοριχάτα (Ιαπωνία) 4:11.98 4. Τσαοσένγκ Χουάνγκ (Κίνα) 4:13.62 5. Γιάννης Δρυμωνάκος (ΕΛΛΑΔΑ) 4:14.62 6. Νταβίντ Βεράζτο (Ουγγαρία) 4:15.67 7. Τσεν Ξιάνγκ Γουάνγκ (Κίνα) 4:15.89 8. Ρομπέρτο Παβόνι (Μ.Βρετανία) 4:19.85