Στα ψηλά η άρση βαρών

Η ελληνική άρση βαρών δείχνει να βρίσκει ξανά τη δύναμή της… Ο Αντώνης Μαρτασίδης κατέκτησε δύο μετάλλια, ένα χρυσό κι ένα ασημένιο, στο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα εφήβων-νεανίδων που διεξάγεται στη Λευκωσία, παράλληλα με το αντίστοιχο των U23.Ο 18χρονος αθλητής του Ηρακλή Καβάλας αναδείχθηκε πρωταθλητής Ευρώπης στην κίνηση του ζετέ σηκώνοντας 182κ στην κατηγορία των 77 κιλών, ενώ ανέβηκε στο δεύτερο σκαλί του βάθρου στο σύνολο με 327 κιλά. Στο αρασέ κατετάγη 5ος με 145 κιλά.

«Όταν ανέβηκα στο πλατό για τα 182 κιλά ήξερα
πως αν τα σήκωνα θα κέρδιζα ένα μετάλλιο. Δεν γνώριζα βέβαια εκείνη τη στιγμή αν θα ήταν το χρυσό, αλλά εμένα με ένοιαζε περισσότερο να δώσω όλες μου τις δυνάμεις. Σήκωσα την μπάρα πιο πολύ με τη θέληση παρά με τη δύναμη», δήλωσε ο Μαρτασίδης.

Και συμπλήρωσε: «Δούλεψα πολύ σκληρά με τους προπονητές μου φέτος και πίστεψα στις δυνάμεις μου. Με καθοδήγησαν σωστά και ανέβηκα σε υψηλότερα επίπεδα από πλευράς ψυχολογίας. Στο μυαλό μου είχα τη κατάκτηση διακρί