Σοβαρεύτηκε αργά!

Τα επιπέδου… παιδικής χαράς λάθη που έκαναν οι παίκτες του ΠΑΟΚ στο πρώτο ημίχρονο με την Γκρόνιγκεν έφεραν και την δεύτερη ήττα (3-2) στην προετοιμασία! Το μάζεψαν… στην επανάληψη με καλύτερη εμφάνιση! Έχοντας δύο εντελώς διαφορετικά πρόσωπα, ο ΠΑΟΚ ηττήθηκε με 3-2 από την Γκρόνιγκεν στο δεύτερο φιλικό του. Στο πρώτο μέρος ο Μπόλονι έβαλε τους αναπληρωματικούς οι οποίοι έκαναν το ένα λάθος μετά το άλλο, με συνέπεια ο «δικέφαλος» να βρίσκεται πίσω στο σκορ με 0-3. Στην επανάληψη
και μετά το 60’ μπήκαν οι βασικοί που έκαναν ότι ήθελαν στον αγωνιστικό χώρο. Μείωσαν σε 2-3, ενώ έχασαν ευκαιρίες και για ακόμα περισσότερα γκολ, αφήνοντας σίγουρα ικανοποιημένο τον Ρουμάνο τεχνικό. Ικανοποιημένο φυσικά για το διάστημα μετά το 60’, καθώς πριν η εμφάνιση ήταν απογοητευτική. Και πάλι με τους αναπληρωματικούς Όπως στο ματς με την Φορτούνα Ντίσελντορφ, έτσι και κόντρα στην Γκρόνιγκεν ο Λάζλο Μπόλονι ξεκίνησε το παιχνίδι με τους θεωρούμενους αναπληρωματικούς. Οι μοναδικές αλλαγές σε σχέση με το πρώτο φιλικό ήταν οι Σνάουτσνερ στη θέση του Ετο, ο Μωϋσιάδης στη θέση του Ρομπέρ και ο Παπάζογλου στην κορυφή της επίθεσης. Συγκεκριμένα κάτω από τα δοκάρια ήταν ο Κρέσιτς, Σνάουτσνερ και Αποστολόπουλος δεξιά και αριστερά στην άμυνα και οι Κουρδάκης και Τσιρίλο στο κέντρο της άμυνας. Οι Σακελλαρίου και Ιντζίδης ήταν οι κόφτες έχοντας λίγο πιο μπροστά τους τον Τσουκαλά. Οι τρεις της επίθεσης ήταν ο Γεωργίου (αριστερά), ο Μωϋσιάδης (δεξιά) και ο Παπάζογλου στην κορυφή. Τρικυμία στο πρώτο μέρος Μπορεί ο Ρουμάνος προπονητής να θέλει βάζοντας τους αναπληρωματικούς να δει σε τι κατάσταση είναι το ρόστερ του, όμως σήμερα ειδικά στο πρώτο ημίχρονο δεν πρέπει να έμεινε καθόλου ευχαριστημένος. Ο «δικέφαλος του βορρά», δεν είχε αρχή και τέλος, δεχόμενος τρία γκολ, ενώ οι Ολλανδοί θα μπορούσαν να πετύχουν ακόμα περισσότερα. Τα λάθη στην άμυνα διαδέχονταν το ένα το άλλο, ενώ και στην μεσαία γραμμή έλειπε ο παίκτης που θα κόψει τους αντιπάλους του και θα βγάλει την ομάδα μπροστά. Γκολ με το καλημέρα… Η καλή μέρα φαίνεται από το πρωί και το κακό παιχνίδι από τα πρώτα λεπτά. Ο ΠΑΟΚ μπήκε πολύ άσχημα στον αγωνιστικό χώρο και μόλις στο 6’ δέχτηκε το πρώτο τέρμα. Ο Κρέσιτς έκανε λανθασμένη εκτίμηση στην έξοδο που επιχείρησε ανατρέποντας τον Μπακούνα. Την εσχάτη των ποινών εκτέλεσε Μάταβς κάνοντας το 1-0. Μεγάλη ευκαιρία και 0-2 Στην συνέχεια οι Θεσσαλονικείς προσπάθησαν να αντιδράσουν, ωστόσο αφού πρώτα έχασαν μοναδική ευκαιρία με τον Μωϋσιάδη στο 11’ στο 25’ είδαν τους Ολλανδούς να κάνουν το 2-0. Ο Κρέσιτς δεν μπλόκαρε σωστά σε σουτ του Άντερσον και Μάταβς πέτυχε το δεύτερο δικό του γκολ. Νέο λάθος και τρίτο γκολ Τα λάθη του ΠΑΟΚ συνεχίστηκαν με συνέπεια μέχρι την λήξη του ημιχρόνου η ομάδα του Λάζλο Μπόλονι να δεχθεί και τρίτο γκολ. Ο Μπακούνα βρέθηκε στην περιοχή αμαρκάριστος και δεν είχε πρόβλημα να στείλει την μπάλα στα δίχτυα. Με τους βασικούς από το 60’ Στο δεύτερο μέρος ο ρυθμός του αγώνα έπεσε κατακόρυφα, καθώς οι Ολλανδοί κατέβασαν ταχύτητα, ενώ οι Θεσσαλονικείς έδειχναν να μη