Σερβία ως συνήθως

Αν και βρισκόταν στη μεγαλύτερη διάρκεια του αγώνα πίσω στο σκορ, η Σερβία έκανε την ανατροπή κερδίζοντας τη Σλοβενία με 82-81 στον πρώτο αγώνα του τουρνουά «Ακρόπολις».Το παιχνίδι στο πρώτο ημίχρονο εξελίχθηκε σε μονομαχία των Βελίτσκοβιτς και Ντράγκιτς. Ο Σέρβος φόργουορντ της Ρεάλ είχε σε οκτώ λεπτά συμμετοχής 14 πόντους με tendex που έφθασε το εξωφρενικό 2.099. Την ίδια στιγμή ο γκαρντ των Σανς είχε στο πρώτο μέρος 21 πόντους με 4/5 βολές, 4/7 δίποντα, 3/5 τρίποντα. Η Σλοβενία χάρη στη δαιμονιώδη κατάσταση του Ντράγκιτς, στην καλή άμυνα και την απόσυρση λόγω φάουλ των Τεόντοσιτς και Μπιέλιτσα για αρκετή ώρα στον πάγκο διατήρησε τον έλεγχο του αγώνα με διψήφιο προβάδισμα.Στην τελευταία περίοδο του αγώνα όμως, η Σερβία ανέκαμψε με τον Κρστιτς να συμπ